Lise öğrencilerinin beden eğitiminde temel psikolojik ihtiyaçlarının beden eğitimi dersi mutluluk düzeyi üzerindeki etkisi
The effects of meeting the psychological needs of students in physical education and sports classes on their happiness levels
  1. Tez No: 930779
  2. Yazar: FUAT OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor derslerindeki psikolojik ihtiyaçlarının karşılanmasının mutluluk düzeyleri üzerinde etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Diyarbakır İlinin Ergani İlçesinde bulunan 19 tane liseye ait toplam 7341 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemini ise; basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 400 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından oluşturulan 4 soruluk kişisel bilgi formu, 'beden eğitiminde temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeği' ve 'beden eğitimi dersi mutluluk düzeyi ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde lisanslı SPSS 26 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analize başlamadan önce verilerin normallik dağılımları incelenmiş ve verilerin normallik varsayımını sağladığı görülmüştür. Bu nedenle kişisel bilgi formunda yer alan ikili değişkenlerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla değişkenlerin analizinde Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of meeting the psychological needs of high school students in physical education and sports lessons on their happiness levels. The population of the study consists of 7341 students from 19 high schools in Ergani District of Diyarbakır Province. The sample consists of 400 high school students selected using simple random sampling method. As data collection tools, a 4-question personal information form created by the researchers, 'basic psychological needs scale in physical education' and 'physical education course happiness level scale' were used. Licensed SPSS 26 program was used to analyze the data obtained. Before starting the statistical analysis, normality distributions of the data were examined and it was seen that the data met the normality assumption. For this reason, independent sample t-test was used in the analysis of binary variables in the personal information form and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in the analysis of more than two variables. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the two scales.