Mikroşerit yama filtreleme anteni tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Microstrip patch filtenna design and implementation
  1. Tez No: 930806
  2. Yazar: BURCU YEŞİLIRMAK DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Filtreler ve antenler, kablosuz haberleşme teknolojisinin radarlar, uydular gibi en yaygın ve temel bileşenlerindendir. Kablosuz iletişim sistemlerinde, kablosuz vericiler ve alıcılar antenlerle donatılmaktadırlar. Verici modüllerindeki antenler, elektriksel sinyalleri elektromanyetik alana dönüştürme görevini üstlenirken, alıcı modüllerindeki antenler, elektromanyetik alanı elektriksel sinyallere dönüştürme görevini yerine getirir. Filtreler ise belirli frekansları engelleyip diğerlerinin geçmesine izin veren özel devre elemanlarıdır. Radyo Frekans (RF) tasarımlarının çoğunda anahtar bileşen olarak, filtre ve anten genellikle ayrı olarak tasarlanmakta ve iletim hattı ile birbirlerine bağlanmaktadır. Ancak bu durum özellikle yüksek frekanslarda bant içi performansı düşürmektedir. Yüksek frekanslarda iletim hattındaki kayıpları azaltmak için filtreleme anteni kavramı ortaya atılmıştır. Filtreleme antenleri genel olarak istenmeyen frekans bantlarının sinyallerini bastırıp, geçiş bandında anten kazanç değişimini dengeli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca geçiş bantlarına yakın frekans dalgalanmalarının, harmoniklerin veya gürültünün baskılanmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında hem dar hem de geniş bantta çalışan antenler için filtreleme anten tasarımları gerçekleştirilmiştir. Dar bantlı anten uygulamasında, anten çalışma frekansında bant geçirme özelliği olan bir filtre kullanılarak, çalışma bandı dışındaki harmonikler azaltılıp, bant içinde ise daha keskin bir bant aralığı elde edilmiştir. Geniş bantlı anten uygulamasında ise bant geçiren, bant söndüren gibi farklı frekans karakteristiklerine sahip olan filtreler ile çeşitli tasarımlar yapılmıştır. Filtre karakteristikleri doğrultusunda, daha dar bir bantta, seçiciliği artırılmış özelliklerde filtreleme antenleri elde edilmiştir. Tasarımı ve analizleri yapılan filtreleme antenlerinin pratik gerçeklemeleri yapılarak ölçüm sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Filters and antennas are among the most common and fundamental components of wireless communication technologies, such as radar and satellite systems. In wireless communication systems, transmitters and receivers are typically equipped with antennas. Antennas in transmitter modules are responsible for converting electrical signals into electromagnetic waves, while antennas in receiver modules perform the inverse operation, converting electromagnetic waves back into electrical signals. Filters are specialized passive components that selectively attenuate certain frequency bands while allowing other frequencies to pass. As key components in most RF (Radio Frequency) designs, filters and antennas are usually designed as separate entities and connected via transmission lines. However, this separation can lead to performance degradation particularly at high frequencies. The concept of filtering antenna was developed to reduce losses at transmission lines at high frequencies. Filtering antennas typically attenuate signals from unwanted frequency bands, mitigate variations in antenna gain within the passband. Additionally, attenuate frequency fluctuations, harmonics, or noise near the passband edges. In this thesis, filtering antenna designs have been realized for antennas operating in both narrowband and wideband. In the narrowband antenna application, a filter with a bandpass characteristic at the operating frequency of the antenna was used, reducing harmonics outside the operating band and achieving a sharper band range within the band. In the wideband antenna application, various designs were made using filters with different frequency characteristics, such as bandpass and bandstop. Based on the filter characteristics, filtering antennas with improved selectivity and narrower bandwidth were achieved. The practical realizations of the designed and analyzed filtering antennas were carried out, and measurement results were obtained.