Çocuklarda ve ergenlerde algılanan manevi doyum ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki
The relationship between perceived spiritual satisfaction and resilience in children and adolescents
  1. Tez No: 930814
  2. Yazar: ŞULE SADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada çocuklarda ve ergenlerde algılanan manevi doyum ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Manevi doyum ve psikolojik sağlamlık, risk oluşturan olumlu veya olumsuz her durumda bireyin sağlıklı gelişimi, sosyalleşmesi, ilişkileri ve iyi hissetme hali için gereklidir. Manevi doyumun ve psikolojik sağlamlığın iyi anlaşılabilmesi, geç olmadan geliştirilebilmesi ve güçlendirilebilmesi için araştırmaların, çocukluk ve ergenlik dönemi ön planda tutularak yapılması gerekmektedir. Bu sebeple araştırmanın amacı, çocuklarda ve ergenlerde algılanan manevi doyum ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini Çorum il merkezinde ikamet eden 11-16 yaş aralığındaki 487 kız, 303 erkek olmak üzere toplam 790 çocuk ve ergen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Ailede Çocuklarda ve Ergenlerde Algılanan Manevi Doyum Ölçeği (AÇAMDÖ), Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-28) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 27 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Demografik değişkenler dikkate alınarak, ölçeklerin ortalama puanlarındaki farklılıkları incelemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. ANOVA testinin varsayımlarının karşılanmadığı durumda Kruskal Wallis-H testi tercih edilmiştir. Yordayıcı değişkenleri test etmek için ise Çoklu Doğrusal Regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin yönünü ve gücünü belirlemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Tüm istatistiksel analizler %95 güven aralığıyla gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi p < .05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin analizi, 11-16 yaş aralığındaki çocuklarda ve ergenlerde algılanan manevi doyum ile psikolojik sağlamlık arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu, manevi doyumun psikolojik sağlamlığı pozitif yönde yordadığını göstermektedir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinden çıkarılan bilimsel sonuçlar, cinsiyete, kardeşe sahip olma ve hastalık, kaza, ekonomik kayıp gibi olumsuz bir olay yaşama durumlarına göre manevi doyum ve psikolojik sağlamlık puanlarında ölçeklerin bazı alt boyutlarında gruplar arasında anlamlı fark olduğunu göstermektedir. Anne babayla yaşama, ailede anne, baba ve kardeş dışında yaşayan birinin olması, ailede psikolojik/ruhsal hastalığı olan birinin bulunması, kendisinde psikolojik/ruhsal hastalık olma, arkadaşları tarafından fiziksel ve/veya psikolojik şiddete maruz kalma, aile ekonomik durumlarına, yaşa ve kardeş sayısına göre manevi doyum ve psikolojik sağlamlık puanlarında ölçeklerin bütün alt boyutlarında gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Ailede kronik hastalığı olan birinin bulunma ve kendisinde kronik hastalık olma durumlarına göre ise manevi doyum ve psikolojik sağlamlık puanlarında gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between perceived spiritual satisfaction and psychological resilience in children and adolescents. Spiritual satisfaction and psychological resilience are essential for an individual's healthy development, socialization, relationships, and overall well-being in both positive and negative situations. To understand, develop, and strengthen spiritual satisfaction and psychological resilience effectively, research should prioritize childhood and adolescence. Therefore, the aim of this study is to investigate the relationship between perceived spiritual satisfaction and psychological resilience in children and adolescents. The study sample consists of a total of 790 children and adolescents aged 11-16 residing in the city center of Çorum, including 487 girls and 303 boys. As data collection tools, a personal information form prepared by the researcher, the Scale of Perceived Spiritual Satisfaction in Children and Adolescents in the Family (SPSSCAF), and the Child and Youth Psychological Resilience Scale (CYPRS-28) were used. Statistical analyses were performed using IBM SPSS 27 software. To examine differences in the mean scores of the scales based on demographic variables, the Independent Samples t-test and ANOVA test were applied. When the assumptions of the ANOVA test were not met, the Kruskal-Wallis H test was preferred. To test predictor variables, multiple linear regression analysis methods were used. The Pearson correlation analysis was conducted to determine the direction and strength of relationships between variables. All statistical analyses were performed with a 95% confidence interval, and the significance level was set at p < .05. The analysis of the data indicates a high positive correlation between perceived spiritual satisfaction and psychological resilience in children and adolescents aged 11-16, showing that spiritual satisfaction positively predicts psychological resilience. Scientific findings derived from the analysis of research data indicate significant differences in the sub-dimensions of the scales regarding spiritual satisfaction and psychological resilience scores based on gender, having siblings, and experiencing adverse events such as illness, accidents, or economic loss. Significant differences were also observed in all sub-dimensions of the scales according to factors such as living with parents, having someone other than parents or siblings in the household, the presence of a psychological/mental illness in the family, having a personal psychological/mental illness, exposure to physical and/or psychological violence by peers, family economic status, age, and number of siblings. However, no significant difference was found in spiritual satisfaction and psychological resilience scores based on the presence of a chronic illness in the family or having a personal chronic illness.