Öğretmenlerin liderlik davranışlarının motivasyon ve iş tatmini üzerine etkisi: Gökkuşağı Koleji üzerine bir araştırma
The effect of teachers' leadership behaviors on motivation and job satisfaction: A case study of Gökkuşağı College
  1. Tez No: 930813
  2. Yazar: MUSTAFA EREN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, iş tatmini, liderlik davranışları ve motivasyon arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek ve bu kavramların çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, 300 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak üç farklı ölçek kullanılmıştır: İş Tatmini Ölçeği, Liderlik Davranışları Ölçeği ve Motivasyon Ölçeği. Veriler, tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) ve Cronbach Alfa güvenirlik analizi ile değerlendirilmiştir. Analizler SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. İş Tatmini Ölçeği sorularının ortalamaları 3.01 ile 3.47 arasında değişirken, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0.87 olarak bulunmuştur. Bu sonuç, ölçeğin güvenilir olduğunu göstermektedir. Katılımcılar en yüksek memnuniyeti Soru 18'de, en düşük memnuniyeti ise Soru 16'da göstermiştir. Liderlik Davranışları Ölçeği, ortalama değerleri 3.39 ile 3.58 arasında değişmiş ve güvenirlik katsayısı 0.91 olarak hesaplanmıştır. Bu, katılımcıların liderlik algılarında genel bir tutarlılık olduğunu ortaya koymaktadır. Soru 6 ve Soru 22 en yüksek algıya sahipken, Soru 19 ve Soru 7 daha düşük değerlere sahiptir. Motivasyon Ölçeği, ortalamaları 2.85 ile 2.98 arasında değişen düşük düzeyde bir dağılım sergilemiştir. Ölçeğin güvenirlik katsayısı ise 0.85 olarak bulunmuştur. Bu durum, motivasyon düzeyinin genel olarak düşük olduğu ancak ölçümlerin güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, iş yeri politikalarını geliştirmek ve çalışan performansını artırmak için rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine whether there is a relationship between job satisfaction, leadership behaviors, and motivation and to evaluate the effects of these concepts on employees. The research was conducted on a sample of 300 participants. Three different scales were used as data collection tools: Job Satisfaction Scale, Leadership Behaviors Scale, and Motivation Scale. The data were analyzed using descriptive statistics (mean, standard deviation) and Cronbach's Alpha reliability analysis. The analyses were performed using the SPSS software. The mean scores of the Job Satisfaction Scale ranged from 3.01 to 3.47, with a Cronbach's Alpha reliability coefficient of 0.87, indicating that the scale is reliable. Participants showed the highest satisfaction with Question 18 and the lowest satisfaction with Question 16. The Leadership Behaviors Scale had mean scores ranging from 3.39 to 3.58 and a reliability coefficient of 0.91, demonstrating overall consistency in participants' perceptions of leadership. Questions 6 and 22 had the highest perceptions, while Questions 19 and 7 had lower scores. The Motivation Scale exhibited mean scores ranging from 2.85 to 2.98, indicating a low level of distribution, with a reliability coefficient of 0.85, confirming the reliability of the scale. This reflects generally low motivation levels among participants. The results of the study can guide workplace policies to improve employee performance and satisfaction.