In Vitro Parkinson modelinde resveratrol ve hidrojen sülfürün nöroprotektif etkilerinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective effects of resveratrol and hydrogen sulfide in an In Vitro Parkinson model
  1. Tez No: 930817
  2. Yazar: SAHAR NAJDAT AMEEN KARKUKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE SEDA YAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Parkinson hastalığı (PH), dopaminerjik nöronların dejenerasyonu ile karakterize edilen, hareket bozukluklarına ve motor kontrol kaybına neden olan ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Özellikle yetişkin ve ileri yaş gruplarını etkileyen PH, tedavi edilemez doğası ve mevcut terapötik seçeneklerin sınırlılığı nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Güncel bilimsel araştırmalar, yan etkileri düşük ve biyoyararlanımı yüksek doğal bileşiklerin, nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanım potansiyelini araştırmaya odaklanmaktadır. Bu bağlamda, bitkilerde doğal olarak bulunan bir stilbenoid olan resveratrol (RSV) ile endojen bir gazotransmitter olan hidrojen sülfür (H2S), oksidatif stres ve inflamasyon gibi patolojik süreçleri modüle edebilme potansiyelleriyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, 6-hidroksidopamin (6-OHDA) kullanılarak PH'nin dopaminerjik nöronlarda yol açtığı toksik etkiler modellenmiş ve RSV ile H2S'in nöroprotektif etkileri farklı konsantrasyon ve uygulama protokolleriyle değerlendirilmiştir. 6-OHDA indüksiyonunun, hücresel zarar biyobelirteçlerinden LDH salınımında, kaspaz-3, -8 ve -9 aktivitelerinde, reaktif oksijen türleri (ROS) seviyelerinde ve mitokondriyal membran potansiyelindeki bozulmada anlamlı bir artışa neden olduğu gözlemlenmiştir. Buna karşın, RSV ve H2S'in önleyici ve eş zamanlı uygulanması, hücresel hasar göstergelerinde anlamlı azalmalar sağlamış, hücre canlılığını artırmış ve mitokondriyal fonksiyonları korumuştur. Sonuçlar, düşük konsantrasyonlarda RSV ve H2S kombinasyonunun, 6-OHDA'nın toksik etkilerine karşı nöroprotektif özellikler sergilediğini ve bu iki bileşiğin sinerjik etkilerle oksidatif stres, apoptoz ve mitokondriyal disfonksiyonu baskılayabileceğini göstermektedir. Çalışma bulguları, RSV ve H2S'in PH ile ilişkili nörodejeneratif süreçlere karşı terapötik potansiyel taşıyan ajanlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve bu bileşiklerin yeni nesil nöroprotektif stratejilerin geliştirilmesinde önemli bir araç olabileceğini güçlü bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disorder characterized by the degeneration of dopaminergic neurons, leading to movement disorders and loss of motor control. PD, which particularly affects adults and older age groups, remains an important public health problem due to its incurable nature and the limitations of current therapeutic options. Current scientific research focuses on investigating the potential of natural compounds with low side effects and high bioavailability for the treatment of neurodegenerative diseases. In this context, resveratrol (RSV), a naturally occurring stilbenoid found in plants, and hydrogen sulfide (H2S), an endogenous gasotransmitter, have attracted attention with their potential to modulate pathological processes such as oxidative stress and inflammation. In this study, we modeled the toxic effects of PH on dopaminergic neurons using 6-hydroxydopamine (6-OHDA) and evaluated the neuroprotective effects of RSV and H2S with different concentrations and application protocols. 6-OHDA induction caused a significant increase in LDH release, caspase-3, -8 and -9 activities, reactive oxygen species (ROS) levels and mitochondrial membrane potential disruption, which are biomarkers of cellular damage. In contrast, preventive and simultaneous administration of RSV and H2S resulted in significant reductions in cellular damage indicators, increased cell viability and preserved mitochondrial function. The results suggest that the combination of RSV and H2S at low concentrations exhibits neuroprotective properties against the toxic effects of 6-OHDA and that these two compounds may suppress oxidative stress, apoptosis and mitochondrial dysfunction through synergistic effects. The study findings strongly support that RSV and H2S should be considered as agents with therapeutic potential against PD-associated neurodegenerative processes and that these compounds may be an important tool in the development of next generation neuroprotective strategies.