Social cognition impairments in patients with isolated cerebellar stroke
İzole serebellar inme hastalarında sosyal kognisyon bozuklukları
- Tez No: 930839
- Danışmanlar: Prof. Dr. ASLI DEMİRTAŞ TATLIDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, serebellar inme geçiren bir grup hastada sosyal kognisyon bozukluklarının araştırılması amaçlanmış ve inmenin erken evresindeki hastaların ve posterior serebellar lezyonları olan hastaların sosyal kognisyon alanında daha fazla etkileneceği öngörülmüştür. İzole iskemik veya hemorajik serebellar inme geçiren 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol araştırmaya alınmıştır. Hastalar ağırlıklı olarak sosyal kognisyon ve duyguduruma odaklanan testler içeren bir kognitif batarya ile test edilmiştir. Bu çalışmada Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), Gözlerden Zihin Okuma Testi (RMET), Penn CNB Emosyon Tanıma Testi, Gaf (Faux-Pas) test, Tromso Sosyal Zeka Ölçeği, Sosyal-Duygusal Yetkinlik Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu testleri kullanılmıştır. Kapsamlı bir nörolojik muayene yapılmış ve ataksi semptomlarını spesifik olarak değerlendirmek için Kısa Ataksi Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşleştirilmiş bir kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, ayrıca lezyonların süresine ve serebellumdaki yerleşimine (örneğin ant. serebellum, post. serebellum, krus I/II ve vermis) göre de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the impairments in social cognition in a group of patients who suffered from cerebellar stroke. We hypothesized that patients in earlier stages of their stroke and patients with posterior cerebellar lesions would be more affected in the social cognition domain than the rest of the group. We examined 30 patients who had isolated ischemic or hemorrhagic cerebellar stroke and 30 healthy controls. Patients were classified according to the duration after stroke (acute, subacute and chronic) as well as the location of the cerebellar lesion. A cognitive battery and scales primarily focusing on social cognition were performed including the Montreal Cognitive Assessment (MoCA), Reading the Mind in the Eyes Test (RMET), Penn CNB Emotion Recognition Test, Faux Pas test, Tromso Social Intelligent Scale, the Social-Emotional Expertise Scale and Geriatric Depression Scale for the patients and healthy controls. A thorough neurological examination was performed and Brief Ataxia Rating Scale was administered to assess ataxia symptoms specifically. The results were compared with an age, sex, and education-matched control group. The results were also analyzed according to the timeline and location of the lesions (e.g., anterior cerebellum, posterior cerebellum, right and left cerebellar hemispheres).