Tam ark implant üstü dijital ölçü doğruluğuna yardımcı yöntemlerin etkisinin İn Vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effects of auxiliary methods on the accuracy of full-arch implant digital impressions
  1. Tez No: 930840
  2. Yazar: HAFİZE DİZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AGÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, tam dişsiz üst çenenin implant ölçüsünde, geleneksel ölçü, dijital ölçü ve yardımcı tasarım parça ile alınan dijital ölçü yöntemlerini mesafe ve açı parametreleri açısından karşılaştırmak, bu parametrelerin ölçü yöntemlerinin doğruluğu üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve ölçü tekniklerinin hassasiyet düzeylerini kıyaslamaktır. Dört implantlı dişsiz üst çene modeli üretildi ve implantlara tarama gövdeleri vidalandı. Model, dijital olarak taranarak referans üç boyutlu görüntü elde edildi. Modelden üç farklı teknikle 10'ar adet ölçü alındı; geleneksel ölçü yöntemi, ağız içi tarayıcı ile dijital ölçü ve yardımcı tasarım parça kullanılarak ağız içi tarayıcı ile dijital ölçü. Dijital ölçüler ağız içi tarayıcısıyla alınırken, konvansiyonel ölçüler splintli açık kaşık ölçü tekniği ile alınmış ve elde edilen alçı modeller laboratuvar tarayıcısı ile dijitalize edilmiştir. Taramalar ana referans model ile çakıştırıldı ve tarama gövdelerinin mesafe sapması ve açısal sapması hesaplandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk Testi ile incelendi. Üç ve üzeri gruplarda normal dağılan verilerin analizi Tek yönlü varyans analiziyle incelendi ve çoklu karşılaştırmalar Tukey testi ile yapıldı. Üç ve üzeri gruplarda normal dağılmayan verilen incelenmesinde Kruskal Wallis H testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to compare the implant impression of the edentulous maxilla using conventional, digital and auxiliary design digital impression methods in terms of distance and angle parameters, to evaluate the effects of these parameters on the accuracy of the impression methods and to compare the precision levels of the impression techniques. A four-implant edentulous maxillary model was produced and scan bodies were screwed to the implants. The model was digitally scanned to obtain a reference three-dimensional image. Ten impressions were taken from the model using three different techniques; conventional impression method, digital impression with intraoral scanner, and digital impression with intraoral scanner using auxiliary design. Digital impressions were taken with intraoral scanner, while conventional impressions were taken with splinted open spoon impression technique, and the resulting plaster models were digitalized with laboratory scanner. Scans were superimposed with the main reference model, and distance deviation and angular deviation of scan bodies were calculated. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Compliance with normal distribution was examined with Shapiro-Wilk Test. Analysis of normally distributed data in three or more groups was examined with One-way analysis of variance, and multiple comparisons were made with Tukey test. Kruskal Wallis H test was used to examine data not normally distributed in three or more groups, and multiple comparisons were made with Dunn test.