2. anlamda s-konvekslik yardımıyla bazı özel fonksiyonlar ile ilgili eşitsizliklerin elde edilmesi
Obtaining inequalities related to some special functions with the help of s-convex convexity in the 2nd sense
  1. Tez No: 930872
  2. Yazar: YASEMİN PRISTUPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN TINAZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde temel olarak ikinci anlamda s-konveks fonksiyonlar için literatürde ifade edilen Hermite-Hadamard tip eşitsizlikler kullanılarak özel fonksiyonlarla ilgili eşitsizlikler elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada önce ikinci anlamda s-konveks fonksiyonların bazı özellikleri ve üreteç fonksiyonlar kullanılarak yeni ikinci anlamda s-konveks fonksiyon örnekleri elde edilmiştir. Daha sonra bu fonksiyonlar, s-konveks fonksiyonlar için literatürde verilen Hermite-Hadamard tipi eşitsizlikler kullanılarak, içlerinde gamma, beta, digamma başta olmak üzere, tam olmayan gamma ve beta, hipergeometrik fonksiyonlar, Gauss hata fonksiyonu, üstel integral ve Dawson integral fonksiyonu gibi fonksiyonların bulunduğu bazı özel fonksiyonlarla ilgili eşitsizlikler elde edilmiştir. Ayrıca literatürde s-konveks fonksiyonlar için ifade edilmiş Hermite-Hadamard tipi olmayan eşitsizliklerin de kullanımıyla integralle tanımlanmayan içlerinde Riemann-Zeta fonksiyonun bulunduğu bazı fonksiyonlarla ilgili bulgular da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to obtain inequalities related to special functions by using Hermite-Hadamard type inequalities expressed in the literature for s-convex functions in the second sense. Firstly, some properties of s-convex functions in the second sense and new examples of s-convex functions in the second sense are obtained by using generating functions. Then, using Hermite-Hadamard type inequalities given in the literature for s-convex functions, inequalities are obtained for some special functions including gamma, beta, digamma, incomplete gamma and beta, hypergeometric functions, Gaussian error function, exponential integral and Dawson integral function. In addition, by using non-Hermite-Hadamard type inequalities expressed in the literature for s-convex functions, results are presented for some functions not defined by integration, including the Riemann-Zeta function.