İnsanlık için yapay bir tehdit unsuru: Nükleer silahlar
Eine künstliche bedrohung der menschheit: Atomwaffen
  1. Tez No: 930878
  2. Yazar: NİLÜFER ECE ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nükleer silahların kullanılmasına karşı alınması gereken önlemler, uluslararası güvenlik ve barışın korunması için kritik öneme sahiptir. Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) gibi mevcut uluslararası anlaşmaların güçlendirilmesi ve tüm ülkeler tarafından tam anlamıyla uygulanması önemlidir. Bu anlaşmaların denetim mekanizmalarının sıkılaştırılması ve ihlallerin caydırıcı yaptırımlarla karşılanması gerekir. Nükleer kapasiteye sahip ülkelerin nükleer faaliyetlerinde şeffaflık göstermeleri ve uluslararası toplumla iş birliği yapmaları teşvik edilmelidir. Bu, nükleer malzemelerin izlenmesini ve kontrol altında tutulmasını kolaylaştırır. Nükleer silahların azaltılması ve sonunda tamamen ortadan kaldırılması yönünde adımlar atılmalıdır. Nitekim bu adımlar hem bölgesel hem de küresel düzeyde güvenlik ve istikrarı artıracaktır. Yapılan çalışmanın amacı, Nükleer silahların kullanılmasına karşı alınması gereken önlemlerin açıklanması ve önerilerde bulunulmasıdır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup literatür taraması yapılmıştır. Yapılan çalışma kapsamında Nükleer silahların kullanılmasına yönelik alınmış olan kararların ve imzalanmış olan sözleşmelerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca nükleer silahların kullanımının engellenmesi noktasında eğitimin önemli olduğu, işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiği, iletişimin daha açık ve ılımlı olmasının önemli olduğu önerileri çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Measures to be taken against the use of nuclear weapons, international is critical for security and peacekeeping. Proliferation of Nuclear Weapons strengthening existing international agreements, such as the Treaty on the Prevention of It is important that they are fully implemented by all countries. Audit of these agreements mechanisms should be tightened and violations should be met with deterrent sanctions is necessary. Nuclear-capable countries must demonstrate transparency in their nuclear activities and should be encouraged to cooperate with the international community. This means that nuclear materials facilitates monitoring and control. Nuclear arms reduction and steps should be taken towards its eventual complete elimination. Indeed, these steps will enhance security and stability at both regional and global levels. The aim of this study is to analyze the measures to be taken against the use of nuclear weapons. explaining the necessary measures and making recommendations. In the study, qualitative research method was preferred and a literature review was conducted. Within the scope of the study The use of nuclear weapons and the decisions taken and signed on the use of nuclear weapons It was concluded that conventions should be developed. Also, nuclear weapons education is important in preventing its use, and that collaborations that communication should be more open and moderate and that it is important that communication is more open and moderate took part in the study.