Türk Halk Dansları çalışmalarının U14 futbolcularda Core bölge stabilizasyonu, denge ve çeviklik performansı üzerine etkisi
Effects of Turkish Folk Dance studies on Core region stabilization, balance and agility performance in U14 football players
- Tez No: 930877
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA KIZILET TOPATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızda halk oyunları çalışmalarını antrenman periyoduna katan futbolcuların katmayanlara göre ; kinestetik duyu ile denge, çeviklik, core bölge stabilizasyonu ve esneklik parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul ilinde U14 liginde antrenmanlarını ve lig maçlarına katılımlarını aktif olarak sürdüren futbolculardan kontrol ve araştırma grupları oluşturulmuştur (n=15). Araştırma grubuna antrenmanlarına ek olarak 8 hafta süresince halk oyunları çalışmaları eklenmiştir. Her iki gruba da 8 hafta öncesinde, çeviklik, esneklik, core bölge stabilizasyonu, denge, kinestetik duyu ölçümleri yapılmıştır. Aynı ölçümler 8 hafta sonrasında yeniden tekrarlanarak not edilmiştir. Elde edilen ölçümler neticesinde istatistiksel olarak normallik analizi yapılmış, gruplar arası analizler için bağımsız örneklem t-test (Independent Sample t-test), öncesi sonrası testler içinse eş örneklem t-test (Paired-sample t-test) yapılmıştır. Anlamlılık değeri %95 olarak kabul edilmiştir (*p
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to investigate the effects of football players who included folk dances in their training period on the kinesthetic sense, balance, agility, core region stabilization and flexibility parameters, compared to those who did not. Materials and Methods: This study was conducted in control and research groups consisting of football players who actively continued their training and participation in league matches in the U14 league in Istanbul (n=15). In addition to their training, folk dance activities were added to the research group for 8 weeks. Agility, flexibility, core stabilization, balance, and kinesthetic sense measurements were made to both groups before 8 weeks. The same measurements were repeated and noted after 8 weeks. As a result of the measurements obtained, statistical normality analysis was performed, independent sample t-test was performed for intergroup analyses, and paired sample t-test was performed for before and after tests. The significance value was accepted as 95% (*p