Sosyal medya reklamlarına yönelik tutumun sembolik tüketim ve fiyat bilinci üzerindeki etkisi. Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of attitude towards social media advertisements on symbolic consumption and price consciousness. A study on university students
  1. Tez No: 930959
  2. Yazar: SAKİNE KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN MOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal medya reklamlarına yönelik tutumlarının, sembolik tüketim ve fiyat bilinci üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma için, sosyal medya reklamlarına yönelik tutum, sembolik tüketim ve fiyat bilinci hakkındaki önceki literatüre dayalı kavramsal bilgilere yer verildikten sonra bu kavramlarla ilişkileri ele alan bir araştırma modeli hazırlanmıştır. Bu bağlamada, veri toplamak için Google Form üzerinden çevrimiçi olarak hazırlanan anket yöntemiyle toplamda 575 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Toplanan verilerin geçerlilikleri için doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlikleri için Cronbach Alpha ve yapısal güvenirlik analizi, çalışmaya konu olan gözlemlenemez değişkenler ile demografik değişkenler arasındaki farklılıkları tespit edebilmek için varyans analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın modeline bağlı kalınarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde korelasyon ve yol analizleri uygulanmıştır. Yapılan farklılık analizler sonucunda öğrencilerin gelir düzeyleri ile fiyat bilinci, sembolik tüketim eğilimleri ile not ortalamaları ve sınıf düzeyleri ve sosyal medya reklamlarına yönelik tutumları ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı farklıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler en çok aktif olarak %87 ile WhatsApp kullandıkları ve interneti en çok %51,5 ile araştırma ve ödev yapmak için kullandıklarını ifade etmişlerdir. Korelasyon ve yol analizleri sonucunda öğrencilerin sosyal medya reklamlarına yönelik tutumlarını sembolik tüketim ve fiyat bilinci üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of university students' attitudes towards social media advertisements on symbolic consumption and price consciousness. For this study, conceptual information based on previous literature on attitudes towards social media adverts, symbolic consumption and price consciousness is provided and a research model is prepared to address the relationships between these concepts. In this context, a total of 575 university students were reached through an online questionnaire prepared via Google Form to collect data. Confirmatory factor analysis was used for the validity of the collected data, Cronbach Alpha and structural reliability analyses for their reliability, and variance analyses were used to determine the differences between the unobservable variables and demographic variables. Correlation and path analyses were applied to test the hypotheses created by adhering to the research model. As a result of the difference analyses, it was determined that there were significant differences between the income levels of the students and price consciousness, symbolic consumption tendencies and grade averages and class levels and attitudes towards social media advertisements and class levels. Students stated that they most actively use Whatsup with 87% and that they use the internet mostly for research and homework with 51.5%. As a result of correlation and path analyses, it was determined that students' attitudes towards social media advertisements have a positive effect on symbolic consumption and price consciousness.