Nüfuz pazarlaması kapsamında sosyal medya reklamlarına yönelik tüketici inançlarının tutum ve satın alma niyeti üzerine etkileri
The effects of consumer beliefs towards social media advertisements on attitude and purchase intention in the scope of influencer marketing
  1. Tez No: 698143
  2. Yazar: ALPARSLAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sosyal medya kullanımının her geçen gün yaygınlaşması markaların sosyal medya üzerinden tüketicilere ulaşmak istemelerine neden olduğu gibi aynı zamanda ünlü kavramına da farklı bir boyut kazandırmıştır. Sosyal medya ünlüsü olarak bilinen fenomenler işletmeler tarafından reklamlarda kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla fenomenler tarafından üretilen içerikler sosyal medya kullanıcılarına markaların reklamları ile birlikte sunulmaktadır. Düşük maliyet avantajı sunan sosyal medya reklamları için, fenomenler söz konu olduğunda önemli bütçeler harcanmaktadır. Bu nedenle de seçilecek fenomenlerin ürettikleri içerikler açısından değerlendirilmesi oldukça önemlidir bir kriterdir. Bu çalışmanın amacı, fenomenler tarafından yapılan sosyal medya reklamlarının nüfuz pazarlaması kapsamında, tüketici inançları, tüketici tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerini belirlemektir. Diğer bir amaç ise, fenomenler tarafından yapılan sosyal medya reklamlarına yönelik tüketici inanç, tutum ve satın alma niyetinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle inanç, tutum ve satın alma niyetinin cinsiyete, yaşa ve günlük sosyal medya kullanım süresine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi için T-testi ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda değişkenler açısından farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Daha sonra tüketici inançlarının kişisel boyutları olan bilgi sağlama, eğlence sunma ve güvenilir olma boyutlarının tutum üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla regresyon analizi uygulanmıştır. Uygulanan regresyon analizi sonucunda bilgi sağlama boyutunun tutum üzerinde etkisi bulunmazken eğlence sunma ve güvenilir olma boyutlarının tutum üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada son olarak tüketici inançlarının satın alma niyeti üzerinde etkisinde tutumun aracılık etkisi olup olmadığı belirlenmesi amacıyla regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda tüketici inançlarının satın alma niyeti üzerindeki etkisinde tutumun kısmi aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of social media has caused brands to reach consumers through social media and at the same time, it has brought a different dimension to the concept of celebrity. The social media influencers also known as social media celebrities have been used by businesses in advertisements. Therefore, the content produced by the social media influencers is presented to social media users with the advertisements of the brands. Significant budgets are spent for social media advertisements that offer low-cost advantages. For this reason, it is a very important to evaluate the influencers to be selected in terms of the content they produce. The object of this study is to determine the effects of social media advertisements made by social media influencers on consumer beliefs, consumer attitude and purchasing intention within the scope of influence marketing. Another object is to determine whether the consumer belief, attitude and purchase intention towards social media advertisements made by the influencers differ according to demographic characteristics. T-test and ANOVA analysis were applied to determine whether belief, attitude and purchase intention differ according to gender, age and daily social media usage time. As a result of these analysis, it was determined that there was no difference in terms of variables. Then, regression analysis was applied to determine the effects of personal dimensions of consumer beliefs such as providing information, providing entertainment and being reliable on attitude. As a result of the regression analysis, it was determined that providing information had no effect on attitude, while providing entertainment and being reliable were found to be effective on attitude. Finally, regression analysis was applied to determine whether attitude has a mediating effect on the relationship between consumer beliefs and purchasing intention. As a result of the analysis, it was determined that attitude plays a partial mediating role on the relationship between consumer beliefs and purchasing intention.