Yer altı sularındaki borun doğal zeolit ile giderimi
The removal of boron from groundwater using natural zeolite
  1. Tez No: 930986
  2. Yazar: SİMGE NÜFUSÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tez çalışmasında destek aldığımız SM Su Analiz Laboratuvarı'na gelen İzmir, Dikili, İsmetpaşa mahallesinden 173 m derinlikteki sondaj suyunun bor analizi yapılmış ve bu numune üzerinde adsorpsiyon denemeleri gerçekleşmiştir. Numunenin alındığı bölgede sıcak su geçişleri olduğu öğrenilmiş, buna bağlı olarak yapılan analizde bor konsantrasyonunun 2.6 mg/L olduğu tespit edilmiştir. Böyle suların sulama suyu ve/veya içme-kullanma suyu amaçlarıyla kullanılması tehlikeli olabileceği için doğal bir adsorban olan ham zeolit ile giderilmesi çalışılmıştır. Adsorpsiyon performansına etki eden parametreler yönünden temas süresi, pH, sıcaklık ve adsorban miktarı için denemeler yapılmış, optimum koşulların 120 dk, pH:4-6, 35˚C ve 1.0 mg olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron analysis was conducted on the well water from a depth of 173 meters in İzmir, Dikili, İsmetpaşa neighborhood, which was received by the SM Water Analysis Laboratory, a partner in our thesis study, and adsorption experiments were carried out on this sample. It was learned that there are hot water transitions in the region where the sample was taken, and as a result of the analysis, the boron concentration was determined to be 2.6 mg/L. Since the use of such waters for irrigation and/or drinking-domestic water purposes could be dangerous, it was treated with natural zeolite, a natural adsorbent. Experiments were conducted to evaluate the parameters affecting adsorption performance, including contact time, pH, temperature, and adsorbent amount. The optimal conditions were observed to be 120 minutes, pH 4-6, 35°C, and 1.0 mg