Sistematik prostat biyopsisi bir zorunluluk mu? Lezyon temelli biyopsi optimizasyonu nasıl olmalıdır?
Is the systematic prostate biopsy mandatory? How should lesion-based biopsy optimization be performed?
  1. Tez No: 930985
  2. Yazar: KAYHAN TARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KORDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Prostat kanseri (PKA) tanısında, prostat biyopsisi altın standart yöntemdir. Güncel çalışmalar, prostat biyopsisinde sistematik biyopsinin (SB) gerekliliğinin ve katkısının azaldığını göstermektedir. Avrupa Üroloji Derneği, eski kılavuzundaki HYB + SB önerisini, güncel kılavuzunda HYB + Bölgesel Biyopsi (BB) olarak değiştirmiştir. Bu çalışmada, sadece HYB, HYB+BB ve HYB+SB kombinasyonlarının PKA saptama oranları karşılaştırılması amaçlanmıştır. PIRADS 3 ve 5 lezyonlara sahip hastalarda sadece HYB, HYB + SB kombinasyonu ile ISUP GG≥2 PKA saptama açısından istatistiksel olarak benzer tanısal performans gösterdi (p=0.063 ve p= 0.5).
Özet (Çeviri)
Prostate biopsy is the gold standard for diagnosing prostate cancer (PCa). Recent studies suggest that necessity and contribution of systematic biopsy (SB) in prostate biopsies are decreasing. The European Association of Urology has updated its guidelines, replacing the recommendation of targeted biopsy (TB) + SB with TB + Regional Biopsy (RB). This study aims to compare the PCa detection rates of TB, TB + RB, and TB + SB combinations. In PIRADS 3 and 5 lesions, TB alone had statistically similar diagnostic performance to the TB + SB in detecting ISUP GG ≥2 PCa (p=0.063 and p=0.5).