Evli erkeklerin anneleriyle olan bağlanma stillerinin gelinler üzerindeki psikolojik etkisi ve boşanma kaygısının incelenmesi
The psychological effect of married men's attachment styles with their mothers on brides and an investigation of divorce anxiety
  1. Tez No: 931022
  2. Yazar: NURHAN MELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, erkeklerin anneleri ile olan bağlanma stillerinin evlilik süreçleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Özellikle, annesinden ayrışmamış erkeklerin evliliklerinde karşılaşılan sorunlar ve bu durumun eşler üzerindeki psikolojik etkileri araştırılmıştır. Çalışma, evliliklerde erkek eşlerin sosyo-demografik özelliklerinin evlilik memnuniyeti ve uyumu üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Araştırma bulguları, erkek eşlerin annelerinin yaşam durumunun evlilik süreçlerinde önemli bir sosyal destek unsuru olduğunu göstermektedir. Çalışmaya katılan erkek eşlerin %96,3'ünün annelerinin hayatta olduğu saptanmıştır. Bu durum, annelerin duygusal ve pratik destek sağlamada kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, erkek eşlerin %90,7'sinin iki yıl ve üzeri süren evliliklere sahip olması, uzun vadeli ilişkilerin çiftler arasındaki uyumu ve bağlılığı güçlendirdiğini göstermektedir. Yaş grupları incelendiğinde, erkek eşlerin %43,9'unun 35-44 yaş aralığında olduğu, bu dönemde bireylerin mesleki ve ailevi sorumluluklarını dengelemeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Eğitim durumu açısından bakıldığında, erkek eşlerin %46,7'sinin lisans mezunu olduğu ve eğitim seviyesinin evlilik süreçlerinde sağlıklı iletişim, sorun çözme becerisi ve memnuniyet üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirlenmiştir. Çalışma durumu verilerine göre, erkek eşlerin %88,8'i aktif olarak çalışmaktadır ve bu durum, ekonomik sorumlulukların paylaşımı ile evlilik memnuniyetini artırıcı bir etki yaratmaktadır. Evlilik biçimleri açısından, %75,7 oranında aşk evliliği yapıldığı, bu evliliklerin daha sağlam duygusal temellere dayandığı görülmüştür. Çocuk sayısı analizinde, en yaygın çocuk sayısının iki olduğu (%37,4) ve çocuğu olmayan bireylerin oranının %22,4 olduğu saptanmıştır. Çocuk sahibi olma eğiliminde ekonomik, kariyer ve kişisel tercihlere bağlı değişimler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, erkek eşlerin anneleriyle bağlanma stilleri, evlilik memnuniyetini ve uyumunu etkileyen önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, erkek eşlerin sosyo-demografik özelliklerinin evlilik dinamiklerini ve memnuniyet düzeyini doğrudan etkilediğini vurgulamaktadır. Bu bulgular, evliliklerin toplumsal, kültürel ve ekonomik bağlamda değerlendirilerek bilinçli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of men's attachment styles with their mothers on the marriage process. In particular, the problems encountered in the marriages of men who have not separated from their mothers and the psychological effects of this situation on the spouses were investigated. The study examines in detail the effects of the socio-demographic characteristics of male spouses on marital satisfaction and harmony. The research findings show that the living situation of the male spouses' mothers is an important social support element in the marriage process. It was determined that 96.3% of the male spouses participating in the study had living mothers. This situation reveals that mothers play a critical role in providing emotional and practical support. In addition, the fact that 90.7% of the male spouses had marriages lasting two years or more indicates that long-term relationships strengthen the harmony and commitment between the couple. When age groups were examined, it was determined that 43.9% of the male spouses were between the ages of 35-44, and that individuals tried to balance their professional and family responsibilities during this period. In terms of education status, it was determined that 46.7% of the male spouses had a bachelor's degree and that the level of education had positive effects on healthy communication, problem-solving skills and satisfaction during the marriage process.According to employment status data, 88.8% of male spouses are actively working, and this creates an effect that increases marital satisfaction by sharing economic responsibilities. In terms of marriage types, it was observed that 75.7% of marriages were made for love, and these marriages were based on stronger emotional foundations. In the analysis of the number of children, it was determined that the most common number of children was two (37.4%), and the rate of individuals without children was 22.4%. Changes in the tendency to have children were observed due to economic, career and personal preferences. As a result, the attachment styles of male spouses with their mothers stand out as an important factor affecting marital satisfaction and harmony. The study emphasizes that the socio-demographic characteristics of male spouses directly affect marital dynamics and satisfaction levels. These findings reveal that marriages should be evaluated in a social, cultural and economic context and managed consciously.