Ortaokul öğrencilerinin yabancı dil eğitiminde öğrenen özerkliği ile yaşam boyu öğrenme becerilerinin incelenmesi
Investigation of learner autonomy and perceptions of lifelong learning competence in foreign language education for middle school students
  1. Tez No: 931023
  2. Yazar: HİCRET MARUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin yabancı dil eğitiminde öğrenen özerkliği ile yaşam boyu öğrenme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024 yılı Manisa ili Yunusemre ilçesinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak belirlenen 647 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Orakçı (2017) tarafından geliştirilen“Öğrenen Özerkliği Ölçeği”ile Çiftçibaşı ve diğerleri (2020) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmış olup, öğrencilerin öğrenen özerkliği ve yaşam boyu öğrenme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların öğrenen özerkliği ve yaşam boyu öğrenme becerilerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Gruplar için T-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin öğrenen özerkliği düzeylerinin çok yüksek düzeyde, yaşam boyu öğrenme becerileri düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda, ortaokul öğrencilerinin yabancı dil eğitiminde öğrenen özerkliği ile yaşam boyu öğrenme becerileri arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between learner autonomy in foreign language education and lifelong learning skills among middle school students. The study employed a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study population consists of students attending middle schools in the Yunusemre district of Manisa province in 2024. The study sample comprises 647 middle school students, selected using convenience sampling, one of the purposive sampling methods. As data collection tools, the“Learner Autonomy Scale”developed by Orakçı (2017) and the“Lifelong Learning Skills Scale”developed by Çiftçibaşı et al. (2020) were used. Data analysis was conducted using SPSS 25.0 statistical software, and Pearson Correlation analysis was performed to determine the relationship between students' learner autonomy and lifelong learning skills. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Samples T-test were conducted to determine whether participants' learner autonomy and lifelong learning skills differed according to various variables. The study findings revealed that students' learner autonomy levels were very high, while their lifelong learning skills levels were moderate. Based on the correlation analysis conducted, a statistically significant, positive, and low-level relationship was found between learner autonomy in foreign language education and lifelong learning skills among middle school students.