Depremden etkilenen kadınların deprem sonrası travma ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerine göre çocuk sahibi olma isteklerinin incelenmesi
Investigating the desire to have children among women affected by the earthquake according to their levels of trauma and tolerance for uncertainty
- Tez No: 931021
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dehşet Yönetimi Teorisi'nden yola çıkılarak, bu çalışma, kadınların afetler sonrasındaki belirsizliğe tahammülsüzlük ve travma düzeylerine göre, çocuk sahibi olma isteklerinin nasıl değişkenlik gösterebileceğini araştırmak için yürütülmüştür. Bu bağlamda; 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremleri birebir yaşamış olan, aile hekimliği polikliniğine herhangi bir sebeple 2023 yılı Mayıs-Eylül aylarında başvuran, 18-45 yaş aralığındaki kadınlardan, araştırmaya katılmayı kabul eden 402 kişiyle, yüz yüze olacak şekilde; sosyodemografik veri formu, deprem sonrası travma düzeyini belirleme ölçeği, çocuk sahibi olma isteği ölçeği ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi ölçeği doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS v25 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Sosyodemografik verilerle yapılan varyans analizi sonucu, çocuk sahibi olma isteği düzeyinin eğitim seviyesine göre anlamlı şekilde (p≤.001) farklılaştığı, yani eğitim seviyesi azaldıkça çocuk doğurma isteğinin arttığı görülmüştür. Çocuk sahibi olma isteğinin, deprem sonrası travma ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi ile yordanması incelendiğinde, çocuk sahibi olma isteği toplam puanlarının deprem sonrası travma düzeyi arttıkça azaldığı, ancak belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Deprem sonrası travma düzeyini belirleyen alt ölçekler ile çocuk sahibi olma isteği ölçeği alt ölçekleri puanlarının farklı şekillerde birbirlerini yordamaları, afetler sonrasındaki çocuk sahibi olma isteğinin farklı psikolojik etmenlerden etkilenebildiği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Afetler sonrası değişkenlik gösteren çocuk sahibi olma isteklerinin, hangi psikolojik etmenlerle ilişkilendirildiğinin daha farklı çalışmalarda gösterilmesi, bu konu hakkında, literatüre daha net katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Based on the Terror Management Theory, the current study was conducted to see how the desire to have children among women can differentiate after disasters, according to their levels of trauma and tolerance for uncertainty. In this context, a sociodemographic data form, the fertility desire scale, the level of trauma after earthquake scale were fulfilled face to face, with consent given, aged between 18-45 years of 402 women, applied to the family medicine policlinic for some reason between the months of May-September in 2023, who lived through the 2023 February Kahramanmaraş centered earthquakes. The collected data was analyzed by SPSS v25 statistics program. According to the variance analyses with sociodemographic data, the desire to have children differentiated statistically significantly (p≤.001) by the educational levels of the women, which means, women who had lower educational levels had higher desire for having children. The fertility desire prediction by the levels of earthquake trauma and tolerance for uncertainty, was concluded as, as the level of earthquake trauma increased, the desire of fertility was decreased, but there was no predictable relevance found between the level of tolerance of uncertainty and fertility desire. The resulted variety of predictions made between the subscales of the fertility desire scale and the level of earthquake trauma scale, demonstrated that after disasters, fertility desire is affected by different psychological aspects. Conducting studies based on, fertility desire in a psychological aspect after disasters, will certainly help bringing to light the factors, associated population changes after disasters.