Finansal küreselleşmenin çevre kirliliği üzerindeki asimetrik etkisinin Kuznets Eğrisi hipotezi çerçevesinde incelenmesi: Türkiye örneği
Investigation of the asymmetric effect of financial globalization on environmental pollution within the framework of the Kuznets Curve hypothesis: The case of Turkey
  1. Tez No: 931025
  2. Yazar: BEGÜM BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yıllar içerisinde süregelen çeşitli teknolojik, sanayi ve finansal gelişmeler küreselleşme kavramını ön plana çıkarmıştır. Küreselleşmenin bir alt dalı olan finansal küreselleşme, dünya çapında finansal piyasaların ve sermaye hareketlerinin giderek daha fazla birbirine entegre olması sürecini ifade eder. Bu, sermaye akışlarının ve finansal işlemlerin ülkeler arasında hızla ve daha serbest bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Küreselleşmenin çevre kirliliği üzerindeki etkisi birçok iktisatçı tarafından araştırılmış ve çok yönlü sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye örneği üzerinden finansal küreselleşmenin çevre kirliliği üzerindeki etkisinin asimetrik bir biçimde analiz edilmesidir. Çalışmada 1970-2020 döneminin yıllık verilerinden yararlanılmıştır. Zaman serilerinin durağanlık özellikleri, ADF (Augmented Dickey-Fuller) birim kök testi kullanılarak analiz edilmiştir. İkinci aşamada, değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönemli ilişkiler NARDL (Non-linear Autoregressive Distributed Lag) yöntemi ile incelenmiştir. NARDL, zaman serileri arasında hem uzun dönem eşbütünleşme ilişkilerini hem de kısa dönem dinamiklerini değerlendiren esnek bir modeldir. Bu yöntem, değişkenler arasındaki etkileşimlerin doğrusal olmayan yönlerini de göz önünde bulundurarak, daha kapsamlı ve gerçekçi sonuçlar elde edilmesine olanak tanır. Böylece, araştırmanın kapsamı genişletilerek, değişkenlerin uzun vadeli ilişkileri hakkında derinlemesine bilgi sağlanacaktır. Sonuçlar, Türkiye'de finansal küreselleşmenin artması çevre kirliliğinin artmasına yol açmaktadır. Diğer bir bulgu ise, ekonomik büyüme ile çevresel kalite arasındaki ilişkiyi inceleyen Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin Türkiye için geçerli olduğudur.
Özet (Çeviri)
Various technological, industrial and financial developments over the years have brought the concept of globalization to the forefront. Financial globalization, one of the sub-branches of globalization, refers to the increasing integration of financial markets and capital movements in the world. The impact of globalization on environmental pollution has been investigated by many economists and multifaceted results have been obtained. The aim of this study is to examine the asymmetric impact of financial globalization on environmental pollution in the case of Turkey, a developing country. The annual data of the periods 1970-2020 are used as the data set in the study. In the study, first of all, the stationarity properties of the time series considered are analyzed using the ADF (Augmented Dickey-Fuller) unit root test. In the second stage, the long and short-run relationships among the variables are examined with the NARDL (Non-linear Autoregressive Distributed Lag) method. NARDL is a flexible model that evaluates both long-run cointegration relationships and short-run dynamics between time series. This method allows more comprehensive and realistic results to be obtained by considering the non-linear aspects of the interactions between variables. Thus, the scope of the research will be expanded and in-depth information will be provided about the long-run relationships of the variables. According to the results of the econometric analysis, the increase in financial globalization in Turkey leads to an increase in environmental pollution. Another finding is that the Environmental Kuznets Curve hypothesis, which examines the relationship between economic growth and environmental quality, is valid for Türkiye.