İntraoperatif indosiyanin yeşil anjiografisi ile remnant pankreas perfüzyonunun objektif değerlendirilmesi ve postoperatif pankreatik fistül ilişkisi
Association between postoperative pancreatic fistula and perfusion of remnant pancreas as objectively evaluated with intraoperative indocyanine green
  1. Tez No: 931030
  2. Yazar: TUTKU TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN TELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Arka Plan: Pankreatikoduodenektomi sonrası morbiditenin, uzamış hastane yatış sürelerinin ve dolayısıyla artmış sağlık harcamalarının ana belirleyicisi postoperatif pankreatik fistüldür (POPF). Çeşitli risk faktörleri arasında, remnant pankreas hipoperfüzyonun POPF ile ilişkisi net olarak ortaya konmamıştır. İndosiyanin yeşil (İSY) ve yakın kızıl ötesi (YKÖ) görüntüleme ile floresan anjiografi için ideal yöntemlerden biri olmuştur. Mevcut çalışmada hipoperfüzyonun İSY-YKÖ floresan anjiografi ile kantitatif değerlendirilmesi ve bunun POPF ile ilişkisinin ortaya konması ve amaçlanmıştır. Yöntem: Periampuller patolojiler nedeniyle pankreatikoduodenektomi ameliyatı geçiren ardışık hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Standartlaştırılmış teknik ile yapılan anastomozdan hemen önce İSY-YKÖ floresan anjiografi video kayıtları, kantitatif değerlendirme için Python programlama dili aracılığıyla, hastaların klinik bilgilerine kör iki bağımsız araştırmacı tarafından floresan-zaman grafiğine dönüştürülerek dinamik olarak analiz edildi. ISGPS 2016 tanımlamasına göre POPF gelişen ve gelişmeyen hastaların perfüzyon verileri karşılaştırıldı. Bulgular: 30 hastadan 9'unda klinik olarak anlamlı POPF, 3'ünde biyokimyasal kaçak meydana geldi. 18 hastada POPF meydana gelmedi. Perfüzyon parametrelerinden STD Fmax ve eğim parametresi klinik olarak anlamlı POPF gelişen hastalarda istatistiksel olarak ilişkiliydi (sırasıyla p=0.032 ve 0.008), Fmax ve T1/2max istatistiksel olarak anlamlı olmaya yakındı (sırasıyla p=0.087 ve p=0.054). Tüm POPF için ele alındığında ise Fmax, STD Fmax, T1/2max ve eğim iki grup arasında istatistiksel olarak ilişkiliydi (sırasıyla p=0.049, p=0.034, p=0.026, p=0.015). Sonuç: İSY-YKÖ floresan anjiyografi yöntemi ile yapılan intraoperatif değerlendirme, POPF riskinin değerlendirilmesi için potansiyel bir araç olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
Background: Postoperative pancreatic fistula (POPF) is a major determinant of morbidity, prolonged hospital stays, and thus increased healthcare costs following pancreaticoduodenectomy. Among various risk factors, the relationship of hypoperfusion at the remnant pancreas with POPF has not been clearly established. Indocyanine green (ICG) and near-infrared (NIR) imaging have become one of the ideal methods for fluorescence angiography. This study aims to quantitatively evaluate hypoperfusion with ICG-NIR fluorescence angiography and its association with POPF. Methods: Consecutive patients undergoing pancreaticoduodenectomy for periampullary pathologies were prospectively included in the study. Fluorescence angiography recordings with ICG-NIR, performed before the anastomosis with a standardized technique were dynamically analyzed through Python programming language by two independent researchers blinded to the patients' clinical information, converting them into fluorescence-time graphs. Perfusion data of patients with and without POPF and clinically relevant POPF, according to the ISGPS 2016 definition, were compared. Results: Out of 30 patients, 9 developed clinically relevant POPF, and 3 had biochemical leakage. POPF did not occur in 18 patients. The perfusion parameters STD Fmax and the slope parameter were statistically associated with the development of clinically relevant POPF (p=0.032 and p=0.008, respectively), with Fmax and T1/2max being nearly statistically significant (p=0.087 and p=0.054, respectively). When considering all POPF, Fmax, STD Fmax, T1/2max, and the slope were statistically associated between the two groups (p=0.049, p=0.034, p=0.026, p=0.015, respectively). Conclusion: The intraoperative assessment with ICG-NIR fluorescence angiography method is a potential tool for evaluating the risk of POPF.