Genel kolluk kuvvetleri karşılaştırması: Türkiye ve İtalya örneği
General law enforcement forces comparison: The case of Turkey and Italy
  1. Tez No: 931031
  2. Yazar: İSMAİL EMİN ÜZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Ülkeler kamu düzeni ve güvenliğini sağlamaya yönelik ihtiyaçlarını birer devlet gücü olan kolluk kuvvetleri üzerinden sağlamaktadır. Kimi zamanda bu ihtiyaçlara yönelik hizmetler yürütülürken ülkeden ülkeye değişen iç güvenlik ve kolluk yapılanmaları görülebilmektedir. Bu bağlamda, İtalya'daki sistemin Türkiye'dekinden belirgin farkları mevcut olup, bu farklı stratejiler ve kolluk yapılanmaları karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Türkiye ve İtalya'nın genel kolluk kuvvetlerini kapsayacak şekilde sınırlandırılan bu çalışmada her iki ülkenin emsal sayılabilecek kolluk kuvvetlerinin tarihçe, organizasyonel yapı, personel sistemleri, görev ve sorumluluk sahaları bakımından benzerlikleri ve farklılıkları araştırılmıştır. Araştırma yürütülürken kesitsel araştırma yöntemi ile belirlenen kolluk kuvvetlerinin 19. yy. sonrası tarihsel süreçleri, görevleri, sorumluluk sahaları, teşkilat yapıları ve personel sistemleri gibi hususlar araştırılmıştır. Ayrıca, katılımcı gözlem yöntemi ile İtalya'daki kolluk kuvvetleri halka açık alanlarda gözlemlenmiş, doküman analizi ve içerik analizi teknikleri ile de yerel kütüphane kaynakları analiz edilerek bilgi toplanmıştır. Türkiye için faydalı olabileceği düşünülen, orman yangınları ile mücadele, kripto para ve mali suç hususlarına yönelik İtalya'daki Mali Kolluk ve Devlet Ormancılık Birlikleri'nin Carabinieri bünyesine alınması yaklaşımlarından uyarlamalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries meet their needs for ensuring public order and security through law enforcement forces, which are state powers. Sometimes, while services are being carried out to meet these needs, internal security and law enforcement structures that vary from country to country can be observed. In this context, there are significant differences between the system in Italy and Turkey, and these different strategies and law enforcement structures have been compared and analyzed. In this study, which is limited to the general law enforcement forces of Turkey and Italy, the similarities and differences of the law enforcement forces of both countries, which can be considered as peers, in terms of history, organizational structure, personnel systems, duties and areas of responsibility have been investigated. While conducting the research, issues such as the historical processes, duties, areas of responsibility, organizational structures and personnel systems of the law enforcement forces determined after the 19th century, which were determined with the cross-sectional research method, have been investigated. In addition, law enforcement officers in Italy were observed in public areas using the participant observation method, and information was collected by analyzing local library resources using document analysis and content analysis techniques. It has been suggested that adaptations be made from the approaches of including the Financial Law Enforcement and State Forestry Corps in Italy within the Carabinieri, in order to combat forest fires, crypto money and financial crimes, which are thought to be beneficial for Turkey.