Tavşan nazal kemı̇ğı̇nde lateral osteotomı̇ sonrasında verı̇len lokal borı̇k ası̇tı̇n kemı̇k ı̇yı̇leşmesı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n hı̇stopatolojı̇k olarak değerlendı̇rı̇lmesı̇
Histopathological evaluation of the effect of local boric acid on bone healing after lateral osteotomy in rabbit nasal bone
- Tez No: 931060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TEPE KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda osteotomi sonrası kemik yara iyileşmesinde borik asitin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Günümüzde rinoplasti sonrasında kemik iyileşme sürecinin hızlandırılması önem arz etmektedir. Borik asitin osteotomi hattının iyileşmesinde etkili bir rol üstlenebileceği, lokal olarak verilerek de iyileşme üzerinde etkili verilme şeklinin incelenmesi planlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma 10 Yeni Zelanda tavşanında yapıldı. Her hayvanın sağ nazal kemiği kontrol tarafı, sol nazal kemiği deney tarafı olarak planlandı. Hem deney hem de kontrol tarafında nazal kemikler ortaya konduktan sonra 2 mm keski ile her iki nazal kemiğin uzun hattına paralel olacak şekilde osteotomi yapıldı. Sol nazal kemik osteotomi hattına 3mg/kg olacak şekilde toz formunda borik asit lokal yol ile uygulandı. Sağ nazal kemik osteotomi hattına herhangi bir uygulama yapılmadı. Periost ve cilt dikildi. Tavşanlar 28 günün sonunda sakrifiye edildi. Nazal kemik kırık hattı ve üstündeki yumuşak dokudan histopatolojik inceleme için örnekleme yapıldı. Işık mikroskobu altında her örneğe ait kesitler ayrı ayrı iyileşme evresi, trabekuler kemik gelişimi, keçemsi kemik gelişimi, osteoklast yaygınlığı, vasküler yapı gelişimi, yabancı cisim reaksiyonu açısından değerlendirildi. Bulgular: Yirmi sekizinci Günde yapılan histopatolojik incelemede taraflar; trabeküler kemik, keçemsi kemik, osteoklast yaygınlığı, vaskülarizasyon ve iyileşme evresi, yabancı cisim reaksiyonu açısından değerlendirildi. Borik asit verilen tarafta trabeküler kemik oluşumu daha kalın, keçemsi kemik oluşumu daha az izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of boric acid on bone wound healing following osteotomy. Accelerating the bone healing process is of significant importance, particularly after rhinoplasty. It was hypothesized that boric acid could play an effective role in the healing of the osteotomy line and that its local administration might influence the healing process. Materials and Methods: This study was conducted on 10 New Zealand rabbits. The right nasal bone of each animal was designated as the control side, while the left nasal bone was assigned to the experimental side. In both the control and experimental sides, after exposing the nasal bones, an osteotomy was performed using a 2 mm chisel parallel to the long axis of both nasal bones. Boric acid was diluted and applied locally in powder form at a concentration of 3 mg/kg to the osteotomy site of the left nasal bone. No treatment was administered to the osteotomy site of the right nasal bone. The periosteum and skin were sutured. The rabbits were sacrificed on the 28th day, and samples were collected from the nasal bone fracture line and the overlying soft tissue for histopathological examination. Each sample was evaluated under a light microscope for healing grade, trabecular bone formation, woven bone development, osteoclast activity, vascular structure development, and foreign body reaction. Results: Histopathological evaluation on the 28th day assessed the groups based on trabecular bone formation, woven bone development, osteoclast activity, vascularization, healing time, and foreign body reaction.