Çocuk acil servisinde yüksek akış nazal kanül oksijen tedavisi uygulanan hastaların sonuçları ve tedavi başarısını etkileyen faktörler
Outcomes of patients who received high flow nasal cannula oxygen therapy in pediatric emergency department and factors affecting treatment success
- Tez No: 931059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ESEN BESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Solunum sıkıntısı, pediatrik hasta popülasyonunda hastaneye yatışların %20'sinden, yoğun bakıma yatışların ise %30'undan sorumludur. Solunum sıkıntısı yönetiminde yüksek akış nazal kanül oksijen (YANKO) tedavisi kullanımı son 20 yılda giderek rağbet görerek bebekler, büyük çocuklar ve yetişkinlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. YANKO tedavisinin artan kullanımı ile birlikte, ileri hava yolu desteği gereken hastalarda gecikmiş entübasyon kararının önemli bir risk ve endişe noktası olduğunu bildiren çalışmalar yayınlanmaya başlanmıştır. YANKO tedavisinin başarısız olacağı hastaların erken dönemde tespit edilememesi sonucu üst basamak tedavilere geçişteki gecikme ise akut klinik bozulmaya ve artan morbidite ve mortaliteye yol açabilir. Bu çalışma çocuk acil serviste YANKO tedavisinin başarısını etkileyen faktörleri ve yanıtsızlığın erken öngörücü faktörlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ocak 2022 ile Aralık 2024 tarihleri arasında çocuk acil servisine solunum sıkıntısı ile başvuran ve YANKO tedavisi başlanan 1 ay -18 yaş arasındaki hastaların verileri geriye dönük incelendi. Yaş, cinsiyet, eşlik eden komorbidite, tanı, akciğer grafi bulgusu, laboratuvar bulguları, tedavi başlangıcı ve devamında vital bulguları, oksijen satürasyonu/inspiratuvar oksijen fraksiyonu (SpO2 / FiO2 ), pediatrik solunum hızı oksijenizasyon (pROX) indeksi dahil olmak üzere tüm verileri kaydedildi. YANKO tedavisi sırasında non-invasif veya invasif mekanik ventilasyon ile üst basamak tedaviye geçiş ihtiyacı ve YANKO tedavisi sonlandırıldıktan sonraki 24 saat için tekrar YANKO ihtiyacı doğması tedavi başarısızlığı olarak tanımlandı. Çalışmaya dahil edilen 350 hastanın 38'inde (%11) YANKO tedavisi başarısız olarak sonuçlandı. Hastaların %59'u erkekti, ortanca yaşları 1,2 (2,7) yıldı. 170 (%49) hasta akut bronşiyolit, 110 (%31) hasta pnömoni tanısı ile YANKO tedavisi aldı.
Özet (Çeviri)
Respiratory distress is responsible for 20% of hospitalizations and 30% of ICU admissions in the pediatric patient population. The use of high flow nasal cannula oxygen (HFNC) therapy for the management of respiratory distress has gained popularity over the last 20 years and is now widely used in the treatment of infants, older children and adults. With the increasing use of HFNC therapy, studies have begun to be published reporting that delayed intubation decision is a major risk and concern in patients requiring advanced airway support. Failure to identify patients in whom HFNC treatment will fail in the early period may lead to acute clinical deterioration and increased morbidity and mortality. This study aims to evaluate the factors affecting the success of HFNC treatment in pediatric emergency department and early predictive factors of non-response. The data of patients between the ages of 1 month and 18 years who presented to the pediatric emergency department with respiratory distress between January 2022 and December 2024 and who were started on HFNC treatment were retrospectively analyzed. All data including age, gender, comorbidity, diagnosis, chest X-ray findings, laboratory findings, vital signs at the beginning and continuation of treatment, oxygen saturation/inspiratory oxygen fraction (SpO2/FiO2 ), pediatric respiratory rate oxygenation (pROX) index were recorded. Treatment failure was defined as the need for transition to higher-line treatment with non-invasive or invasive mechanical ventilation during HFNC treatment and the need for HFNC again within 24 hours after HFNC treatment was terminated. HFNC treatment was unsuccessful in 38 (11%) of 350 patients included in the study. 59% of the patients were male, with a median age of 1.2 (2.7) years. 170 (49%) patients received HFNC treatment for acute bronchiolitis and 110 (31%) for pneumonia.