Organizational Identification in JD-R model: effects on outcomes and relationships with Job Demands-Resources (JD-R)
JD-R modelde Örgütsel Özdeşleşme: sonuçlar üzerindeki etkileri ve İş talep-kaynak modeli (JD-R) ile ilişkisi
  1. Tez No: 931078
  2. Yazar: ABDULGANİ EZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MASSIMILANO BARATTUCCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İtalyanca
  9. Üniversite: Università degli studi di Bergamo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Rol Çatışması, örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık gibi ek değişkenleri içeren JD-R modelinin genişletilmiş bir versiyonu ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, örgütsel özdeşleşme ve rol çatışmasının tükenmişlik riski, duygusal bağlılık ve iş tatmini değişkenleri ile ilişkilerini incelemektir. Bu amaçla sırasıyla örgütsel özdeşleşme, rol çatışması, tükenmişlik riski, duygusal bağlılık ve son olarak iş tatmini açıklanmıştır. Uygulama kısmında, örgütsel özdeşleşme, rol çatışması, duygusal bağlılık, tükenmişlik riski ve iş tatmini ölçümlerini içeren bir anket farklı ülkelerdeki (Türkiye, İtalya, İsveç) çeşitli şirketlerin çalışanlarına dağıtılmıştır. Çalışma 149 çalışanın katılımı ile elde edilmiştir. Katılımcılara öncelikle bilgilendirilmiş onam verilmiş ve veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine kısaca bakıldığında, katılımcıların %34'ünün (N=50) kadın, %66'sının (N=97) erkek ve 16-69 yaş aralığında (ortalama yaş=40.3, SS=12.8) olduğu görülmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi, anket farklı ülkelerde gerçekleştirilmiştir: Türkiye'den 87 (%58,4), İtalya'dan 61 (%40,9), İsveç'ten 1 (%0,7) çalışan katılımcı yer almıştır. Elde edilen sonuçlara göre, OI AC ve JB'yi pozitif ve anlamlı bir şekilde, OI RC'yi negatif ve anlamlı bir şekilde; JD BR'yi pozitif ve anlamlı bir şekilde, JD AC'yi negatif ve anlamlı bir şekilde; RC AC ve JS'yi negatif ve anlamlı bir şekilde, BR AC ve JB'yi pozitif ve anlamlı bir şekilde, AC JS'yi pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an extended version of JD-R model, which includes additional variables such as Role Conflict, organizational identification and commitment is discussed. The aim of the study is to examine the relations of organizational identification and Role Conflict among the burnout risk, affective commitment and job satisfaction. For this aim, respectively, the organizational identification, Role Conflict, burnout risk, affective commitment and finally, the job satisfaction are explained. In the application part, a questionnaire including the measures of the organizational identification, Role Conflict or Role Conflict, affective commitment, burnout risk and job satisfaction is distributed to employees of different companies in different countries (Turkey, Italy, Sweden). Participants were obtained with the participation of 149 labor person. Participants were first given informed consent and the data was collected online. A brief look at the demographic figures of the participants reveals that 34% (N=50) of the participants were female, 66% (N=97) were male, and 16-69 years of age (mean age=40.3, SD=12.8). As mentioned above, the survey was conducted in different countries: 87 labor participants from Turkey (58.4%), 61 labor participants from Italy (40.9%), 1 labor participant from Sweden (0.7%). According to the study of the results achieved, OI affects AC and JB positive and strongly, OI affects RC negative and strongly; JD affects BR positive and strongly, JD affects AC negative and strongly; RC affects AC and JS negative and strongly, BR affect AC and JB positive and strongly. AC affect JS positive and strongly.