Reklamcılık sektöründe yapay zeka kullanımına yönelik görüş, uygulama, beklenti ve önerilerin incelenmesi
Examination of opinions, practices, expectations, and recommendations regarding the use of artificial intelligence in the advertising industry
  1. Tez No: 931105
  2. Yazar: UFUK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hazırlanan bu çalışma reklamcılık sektöründe yapay zekânın rolünü ve yapay zeka teknolojisinin sektöre kattığı yenilikleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı reklamcılık sektöründe çalışanların yapay zekâyla nasıl bir dönüşüm yaşadığını belirlemek ve aynı zamanda dönüşüm sürecinde ortaya çıkan temel etkenleri analiz ederek sektörle dair beklentileri ve önerileri ortaya koyabilmektir. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup derinlemesine mülakat tekniğinden faydalanılmıştır. Sektörde farklı pozisyonlarda görev yapan 10 katılımcının görüşlerinin toplandığı bu araştırmada görüşmeler, katılımcıların yaş, cinsiyet ve mesleki deneyimleri açısından çeşitlilik gösteren bir grupla gerçekleştirilmiştir. Bu veri toplama yöntemi, sektördeki deneyim ve bilgi birikimi yüksek katılımcılardan daha derinlemesine bilgiler elde etmeyi amaçlamaktadır. Görüşme kayıtları içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve MAXQDA yazılımı kullanılarak dokuz ana tema belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, yapay zekânın sektördeki uygulamaları yaratıcı süreçlere hız, esneklik ve verimlilik kazandırırken, stratejik kararları da güçlendirmektedir. Dijitalleşme ile reklamcılık süreçleri hızlanmakta, katılımcılar dijital platformları daha etkin kullanarak operasyonel yükleri azaltmakta ve stratejik süreçlerde daha iyi bir yönetim ortamı oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara bakıldığında, yapay zekânın reklamcılık sektöründe önemli bir değişim ve dönüşüm sağladığı, sektörel verimliliği artırdığı gözlenmektedir. Yapay zekânın sektöre katkılarının sürekli olarak gözden geçirilmesi, uygulayıcıların dijital okuryazarlıklarının artırılması ve bu teknolojinin etik kullanımı önem arz etmektedir. Gelecek dönemlerde yapay zekâ uygulamalarının sektördeki yerini genişleteceği ve iş süreçlerinde daha etkin roller üstleneceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the role of artificial intelligence in the advertising industry and the innovations that AI technology brings to the sector. The aim of the research is to identify how employees in the advertising industry experience transformation through AI and to reveal the expectations and recommendations related to the industry by analyzing the main factors emerging during this transformation process. The research was conducted using a qualitative research method, specifically utilizing an in-depth interview technique. This study, which gathered the perspectives of 10 participants working in various positions within the industry, included a diverse group in terms of age, gender, and professional experience. This data collection method aims to obtain deeper insights from participants with high experience and knowledge in the industry. Interview recordings were analyzed using content analysis, and nine main themes were identified using MAXQDA software. According to the findings, AI applications in the industry enhance creative processes by providing speed, flexibility, and efficiency while strengthening strategic decisions. With digitalization, advertising processes are accelerated, participants use digital platforms more effectively to reduce operational burdens, and create a better management environment in strategic processes. The findings of the study indicate that AI has brought significant change and transformation to the advertising industry, increasing sectoral efficiency. Continuous evaluation of AI's contributions to the sector, enhancing practitioners' digital literacy, and ensuring the ethical use of this technology are crucial. It is anticipated that AI applications will expand their role in the industry in the coming years and take on more active roles in business processes.