Baba adaylarına sunulan görsel ve işitsel uyaranların annelerin doğum sonu emzirme başarısı, eş destek algısı ve doğum sonu depresyona etkisi
The effect of visual and auditory stimuli presented to expectant fathers on mothers' postpartum breastfeeding success, perception of spousal support and postpartum depression.
- Tez No: 931150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Baba adaylarına sunulan görsel ve işitsel uyaranların annelerin doğum sonu emzirme başarısı, eş destek algısı ve doğum sonu depresyona etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü araştırma, Eylül 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Van Erciş Şehit Rıdvan Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini 90 nullipar gebe ve 90 eş (Deney: 45 gebe, 45 eş, Kontrol: 45 gebe, 45 eş) oluşturmuştur. Deney grubu babalara; gebelik döneminde fetal USG görüntüleri ve fetal kalp sesi, doğum sonu dönemde emzirmeye ilişkin videolar whatsapp uygulaması ile gönderilmiştir. Veriler, Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği, Emzirme Özyeterlilik ve Adaptasyon Ölçeği, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği, Babaların Emzirme Tutumu ve Katılımı Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, Pearson korelasyon ve linear regresyon ile analiz edilmiştir. Bulgular: Deney grubu annelerin emzirme öz-yeterliliği, adaptasyonu ve algıladıkları eş desteği kontrol grubuna göre daha yüksektir. Depresyon düzeyleri arasında ise fark yoktur. Algılanan eş desteği deney grubu annelerin emzirme öz-yeterliliği ve adaptasyonunu pozitif yönde etkilemekte (r=0.401,p
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effects of visual and auditory stimuli presented to fathers-to-be on mothers' postpartum breastfeeding success, perception of spousal support, and postpartum depression. Material and Method: The randomized controlled trial was conducted in the gynecology and obstetrics clinic of Van Erciş Şehit Rıdvan State Hospital between September 2023 and May 2024. The research sample consisted of 90 nulliparous pregnant women and 90 spouses (Experiment: 45 pregnant women, 45 spouses, Control: 45 pregnant women, 45 spouses). Fetal USG images and fetal heart sounds during pregnancy, and videos about breastfeeding during the postpartum period were sent to the fathers in the experimental group via WhatsApp. Data were collected using the Perceived Spousal Support Among Women in Early Postpartum Period, the Breastfeeding Self-Efficacy and Adaptation Scale, the Edinburgh Postpartum Depression Scale, and the Fathers'Breastfeeding Attitude and Participation Scale. Data were analyzed using chi-square, independent groups t-test, Pearson correlation, and linear regression. Results: Breastfeeding self-efficacy, adaptation and perceived spousal support of the mothers in the experimental group were higher than that of the control group. There is no difference in depression levels.