Yoğun bakım biriminde çalışan hemşirelere uygulanan dışavurumcu sanat terapisinin ölüm anksiyetesi üzerine etkisi
The effect of expressive art therapy applied to nurses working in the intensive care unit on death anxiety
  1. Tez No: 931165
  2. Yazar: NEŞE SATI GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÜLEÇ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı yoğun bakım biriminde çalışan hemşirelere uygulanan dışavurumcu sanat terapisnin ölüm anksiyetesi üzerindeki etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Tek kör randomize kontrollü tipte olan bu araştırma 01.03.2024- 01.07.2024 tarihleri arasında Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım biriminde çalışan, dahil edilme kriterlerine uyan ve gönüllü olan 66 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada basit randomizasyon ile örneklem grubu deney (n=33) ve kontrol (n=33) gruplarına atanmıştır. Gerekli izinler ve onamlar alındıktan sonra bireylere ön testleri yapılmış, ardından deney grubunu oluşturan bireylere dışavurumcu sanat terapisi müdahalesi uygulanmıştır. Araştırmanın verileri; Sosyodemografik Bilgi Formu, Ölüm Anksiyetesi Ölçeği ve Oturum Değerlendirm Formu ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler; kikare, Fisher-Freeman-Halton testi, Fisher's Exact testi, bağımsız gruplar t testi, iki faktörlü ANOVA Sphericity Assumed testi, Greenhouse-Geisser testi kullanılmıştır. Araştırmada gruplar arasındaki anlamlı çıkan farkın büyüklüğü eta kare (𝜂2) ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of expressive art therapy applied to nurses working in the intensive care unit on death anxiety. Material and Method: This single-blind randomized controlled study was conducted between 01.03.2024 and 01.07.2024 with 66 nurses working in the intensive care unit of Samsun Training and Research Hospital, who met the inclusion criteria and volunteered. The sample group was assigned to experimental (n=33) and control (n=33) groups by simple randomization. After obtaining the necessary permissions and consents, individuals were pretested and then expressive art therapy intervention was applied to the individuals in the experimental group. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Death Anxiety Scale and Session Evaluation Form. Descriptive statistics, kikare, Fisher-Freeman-Halton test, Fisher's Exact test, independent groups t test, two-factor ANOVA Sphericity Assumed test, Greenhouse-Geisser test were used in the statistical analysis of the data. The magnitude of the significant difference between the groups was given by eta squared (𝜂2).