Kayseri Kafkas Derneği özelinde dans ve müzik sembolizmi
Dance and music symbolism in the case of the Kayseri Caucasian Association
- Tez No: 931184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZDEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MADİNA PASHTOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Çerkes dans ve müzik pratiklerinin kültürel kimliğin inşasındaki rolünü, taşıdığı sembolik anlamları ve müzikal yapı özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, Kayseri Kafkas Derneği örneği üzerinden, bu unsurların Çerkes kültürel belleğinin oluşumuna katkısını incelemeyi hedeflemektedir. Kayseri, yoğun Çerkes nüfusuna ev sahipliği yapması bakımından ve bu dernek aracılığıyla kültürel mirasın korunması ile aktarımında önemli bir merkez konumundadır. Bu bağlamda çalışma, Çerkes dans ve müziklerinin kimlik temsili üzerindeki etkisi ile Kayseri Kafkas Derneği'nin bu süreçte üstlendiği işlevleri anlamaya yönelik sorular etrafında şekillendirilmiştir. Yöntem açısından, alan araştırmasında veriler birkaç farklı yolla elde edilmiştir. Dernek gösterilerinde sergilenen dansların internet ortamındaki kayıtları analiz edilmiş, bu danslarda sergilenen figürler, kostümler ve aksesuarlar kültürel semboller bağlamında netnografik alan araştırması esasında incelenmiştir. Bunun yanı sıra, dernek dışındaki sosyal etkinliklerde, özellikle mahalli düğünlerdeki dans ve müzik icraları gözlemlenmiştir. Böylece, Çerkes danslarının yalnızca dernek bağlamında değil, daha geniş sosyal çevrede nasıl icra edildiği analiz edilmiştir. Araştırmada Wuc, Qafe ve Şeşen dansları detaylı bir şekilde ele alınmış; danslara eşlik eden müziklerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Dernek provalarında icra edilen dans müziklerinin ses kayıtları alınmış ve notaya dökülerek ritim, tempo, form yapısı, tonalite ve armonik özellikleri açısından incelenmiştir. Toplam 18 kişiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, dans ve müziklerin kültürel kimlik inşasındaki yerini anlamaya yönelik derinlemesine bilgiler sağlamıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış; görüşmeler sonucu elde edilen veriler tematik olarak kodlanarak yorumlanmıştır. Çerkes danslarının sembolik anlamlarını daha iyi kavrayabilmek için özel olarak figüratif çizimler hazırlanmış, böylece dansların mitolojik, estetik ve kültürel sembolizmi görsel olarak da desteklenmiştir. Araştırmanın bulguları, Çerkes danslarının yalnızca estetik bir performans değil, aynı zamanda kolektif kimliğin güçlü bir temsili olduğunu ortaya koymaktadır. Danslara eşlik eden müzikler, Kafkasya coğrafyasına özgü belirgin nitelikler taşıyarak, Çerkes kültürel belleğinin aktarımında önemli bir araç işlevi görmektedir. Bu çalışma, Çerkes dans ve müziklerinin sembolik anlamlarını, kimlik inşasındaki rollerini ve kültürel sürekliliğe katkılarını ortaya koyarak, alandaki akademik literatüre anlamlı bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the role of Circassian dance and music practices in the construction of cultural identity, the symbolic meanings they carry, and their musical structural features. The research aims to examine the contribution of these elements to the formation of Circassian cultural memory through the example of the Kayseri Caucasian Association. Kayseri is an important center in terms of hosting a dense Circassian population and through this association, playing a significant role in the preservation and transmission of cultural heritage. In this context, the study is shaped around questions aiming to understand the impact of Circassian dance and music on identity representation and the role undertaken by the Kayseri Caucasian Association in this process. In terms of method, data in the field research were obtained in several different ways. Recordings of the dances performed during the association's events were analyzed on online platforms, and the figures, costumes, and accessories used in these dances were examined on the basis of netnographic field research within the context of cultural symbols. In addition, performances of dance and music at social events outside the association, especially in local weddings, were observed. In this way, how Circassian dances are performed not only in the association context but also in the broader social environment was analyzed. In the research, the dances Wuc, Qafe, and Şeşen were discussed in detail, and analyses of the accompanying music were conducted. The music performed during association rehearsals was audio recorded and transcribed into notation, and analyzed in terms of rhythm, tempo, formal structure, tonality, and harmonic features. Semi-structured interviews conducted with a total of 18 people provided in-depth information about the place of dance and music in the construction of cultural identity. Content analysis method was used in the analysis of the data; the data obtained from the interviews were thematically coded and interpreted. In order to better understand the symbolic meanings of Circassian dances, figurative illustrations were specially prepared, thus visually supporting the mythological, aesthetic, and cultural symbolism of the dances. The findings of the research reveal that Circassian dances are not only aesthetic performances but also strong representations of collective identity. The accompanying music, bearing distinctive characteristics unique to the Caucasus geography, functions as an important tool in the transmission of Circassian cultural memory. By revealing the symbolic meanings of Circassian dance and music, their roles in identity construction, and their contributions to cultural continuity, this study presents a meaningful contribution to the academic literature in the field.