Gastronomi turizmi kapsamında yerel mutfak çekiciliğinin davranışsal niyete etkisi: İzmir ili örneği
The effect of local cuisine appeal on behavioral intention within the scope of gastronomy tourism: The case of İzmir
- Tez No: 931216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA EBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gastronomi turizmi, destinasyonların yerel mutfak kültürüyle ön plana çıkmasını sağlayarak turistlerin seyahat motivasyonlarını ve deneyimlerini şekillendiren önemli bir unsurdur. Yerel mutfak ürünlerinin lezzeti, sunumu, otantikliği ve kültürel bağlamı, turistlerin destinasyona olan ilgisini artırırken, tekrar ziyaret etme ve başkalarına tavsiye etme gibi davranışsal eğilimleri de teşvik edebilir. Bu çalışma; İzmir ilini ziyaret eden yerli turistlerin yerel mutfak çekiciliği algılarının davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda veriler; kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak İzmir ilini ziyaret eden 407 yerli turistten anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklere yönelik tanımlayıcı analizler, faktör analizi, T-Testi, anova, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, turistlerin yerel mutfak çekiciliği algılarının davranışsal niyetleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca İzmir'i ziyaret eden turistlerin yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi ve mesleklerine göre yerel mutfak çekiciliği algıları ve davranışsal niyetlerin arasında anlamlı farklar bulunurken, medeni durumlarına göre fark olmadığı, cinsiyetlerine göre ise yerel mutfak çekiciliğinde fark olduğu, ancak davranışsal niyetlerinde fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gastronomic tourism is an important factor that shapes tourists' travel motivations and experiences by promoting the local culinary culture of destinations. The taste, presentation, authenticity, and cultural context of local culinary products can increase tourists' interest in the destination, while also encouraging behavioral tendencies such as revisiting and recommending the destination to others. This study aims to measure the impact of local cuisine attractiveness perceptions on the behavioral intentions of domestic tourists visiting İzmir province. In this context, data were collected through a survey technique from 407 domestic tourists visiting İzmir, using a convenience sampling method. Descriptive analyses, factor analysis, T-test, ANOVA, correlation, and regression analyses were performed on the scales used in the research. According to the results of the study, it was concluded that tourists' perceptions of local cuisine attractiveness have a significant impact on their behavioral intentions. Additionally, significant differences were found in local cuisine attractiveness perceptions and behavioral intentions based on the tourists' age, education level, income level, and occupation. However, no significant differences were found based on marital status, and while there was a difference in local cuisine attractiveness perceptions based on gender, no differences were observed in behavioral intentions.