Coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi turizmi destinasyon tercihine etkisi: Van ili örneği
Impact of geographical indication products on gastronomy tourism destination preference: the case of Van province
  1. Tez No: 907571
  2. Yazar: KERİM AĞACANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. EROL GEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Diğer bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de tüketici eğilimleri doğrultusunda yeni anlayış kalıpları oluşmaktadır. Mevcut turizm kalıpları hala çekiciliğini korumakla birlikte, yerele özgü; biricik, yöresel kimliğin özgün unsurlarından meydana gelen yöresel gastronomik ürünler ve yöresel mutfak kültürü turizmde çekicilik ve potansiyeli arttırma noktasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu da turistlerin destinasyon tercihlerini etkiyebilmektedir. Çalışmanın kapsamını oluşturan Van ilinin coğrafi işaretli gıda ürünlerine bakıldığında, hali hazırda 11 menşe adı ve 1 mahreç işaretli coğrafi işaret almış gastronomik ürünü bulunmaktadır (Türk Patent ve Marka Kurumu, 2023). Van ilinde izlenecek güçlü yerel politikalarla bu sayının arttırılması, ürün niteliğinin muhafaza edilmesi ve Van ilinin gastronomi turizmi noktasında cazip bir destinasyon olması mümkün görünmektedir. Bu çalışma, coğrafi işaretli ürünlerin Van ilinin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde etkili bir şekilde kullanılması, gastronomi turizmi başta olmak üzere diğer turistik faaliyetler için destekleyici bir unsur olarak yöresel ürünlerin gün yüzüne çıkartılması, yöresel ürünlerin sürdürülebilirliği ve korunmasının sağlanması noktasında sektör paydaşlarında farkındalık yaratılması esas alınmıştır. Çalışmada bilimsel araştırma yöntemi olan nitel araştırma yönteminin yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılacaktır. Çalışmanın evrenini Van ilinde yer alan konu ile doğrudan ve dolaylı olarak faaliyet gösteren sektör paydaşları ve kamu kurum ve kuruluşları oluşturacaktır. Çalışmanın örneklemini ise gastronomi alanında faaliyet gösteren işletmeler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ve seyahat acenteleri oluşturacaktır. Çalışmada maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
As in all other sectors, new paradigms are emerging in the tourism industry in line with consumer trends. Although existing tourism paradigms still maintain their appeal, local gastronomic products and regional culinary cultures, which are unique elements of local identity, play a significant role in increasing attractiveness and potential in tourism. This can influence tourists' destination preferences. In terms of Van Province's geographical indication food products, there are currently 11 products with origin names and 1 product with a geographical indication label (Turkish Patent and Trademark Office, 2023). With strong local policies, it seems possible to increase this number, maintain product quality, and make Van Province an attractive destination for gastronomic tourism. This study aims to effectively utilize geographical indication products in the promotion and marketing activities of Van Province, to highlight local products as supportive elements for gastronomic tourism and other tourism activities, and to raise awareness among sector stakeholders regarding the sustainability and protection of local products. The study will employ the qualitative research method, specifically the semi-structured interview technique. The study population will include sector stakeholders and public institutions directly and indirectly involved in the subject matter in Van Province. The sample will consist of businesses operating in the field of gastronomy, non-governmental organizations, public institutions, and travel agencies. The study will use the maximum variation sampling technique.