Manisa ili Salihli ilçesi halkının yöresel yemeklere karşı olan tutumu
The attitude of the people of Salihli district of Manisa province towards local dishes
- Tez No: 964289
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bir toplumu oluşturan en önemli unsurlardan birisi, o toplumun yerel yemek kültürüdür. Çünkü yerel yemek kültürleri, toplumun tükettiği yiyecekleri yansıtmakla beraber yiyeceklerin nasıl hazırlandığı, pişirildiği, tüketildiği ve tüketilirken hangi ritüellerin takip edildiği gibi toplumun yaşayış tarzını yansıtan ögeleri de içerisinde barındırır. Yemek, hazırlığından sunumuna kadar gerçekleşen her aşamada o coğrafyanın geçmişinden bugününe biriktirdiği gelenek ve görenekleriyle ile harmanlanır. Kültürden bağımsız oluşturulması imkânsız olan mutfak kültürü, bir ülkenin gelecek nesillerine aktardığı soyut mirası niteliği de taşımaktadır. Bu nedenle, yerel mutfaklar gastronomi biliminin önemli konuları arasında yerini almaktadır. Kısaca aktarılmak istenirse, kendi kültürüne hâkim olmayan bir toplumun kendi kültürünü tanıtması, sürdürmesi ve gelecek kuşaklara aktarması noktasında sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Dolayısıyla, yörenin kendi yemek kültürüne hâkim olması ve gelecek nesillere aktarması kültürün sürdürülmesi için büyük önem arz etmektedir. Yörelerin birbirlerinden farklı yerel özelliklere sahip olması, kültürün sürdürülebilirliğinin sağlanmasının yanı sıra destinasyon çekiciliğine de potansiyel oluşturmaktadır. Yiyecek ve içecek hizmetlerinin destinasyonlarla birleşmesi, gastronomi kapsamında değerlendirildiğinde; yerel ve geleneksel yemeklerin bir ülke veya bölgenin tanıtımında kullanılması, gastronomi turizmi için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Fakat küreselleşmeyle birlikte, geleneksel ile olan bağlantılarda yaşanılan kopmalar ve kültürün aktarımında yaşanan problemler sonucunda özümüze olan ilginin azaldığı görülmektedir. Bu noktadan hareketle yürütülen bu çalışmada, konu edinilen Salihli İlçesi'nin kendi yöresel yemekleri başta olmak üzere, yöresel yemekler hakkındaki düşüncelerinin ortaya konulması istenmektedir. Çalışma, bir yöre halkının kendi kültürüne hâkim olması, kültürünü yaşatması, koruması ve gelecek nesillere aktarması bağlamında çıkarım sağlamada örnek teşkil edebilir. Çalışmanın bilimsel temellere dayanarak incelenebilmesi için nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği tercih edilmiştir. Bölge halkından toplanan verilerle, yöresel yemek kültürüne ve yemeklere karşı tutum ve görüşlerin düzeyi belirlenmiş, elde edilen bulgularla literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements that constitute a society is its local food culture. Local food cultures not only reflect the foods consumed by the society but also encompass elements that portray the lifestyle of the community, such as how the food is prepared, cooked, consumed, and the rituals followed during consumption. Food, at every stage from preparation to presentation, is blended with the traditions and customs accumulated by that region from its past to the present. The kitchen culture, which cannot be created independently of culture, also carries the nature of an intangible heritage passed on by a country to future generations. Therefore, local cuisines hold an important place among the significant topics of gastronomy science. In brief, a society that does not have a strong grasp of its own culture inevitably faces difficulties in promoting, preserving, and transferring its culture to future generations. Consequently, a region's mastery of its own food culture and its transmission to future generations is of great importance for cultural sustainability. The fact that regions have distinct local characteristics not only ensures the sustainability of culture but also creates potential for destination attractiveness. When food and beverage services combine with destinations and are examined within the scope of gastronomy, the use of local and traditional foods in promoting a country or region constitutes an important potential for gastronomy tourism. However, with globalization, disconnections experienced in relation to traditions and problems in cultural transmission have led to a decrease in interest in our roots. Based on this point, the present study aims to reveal the thoughts of the population of Salihli district, particularly about its own local foods, as well as local foods in general. The study can serve as an example in terms of a society's mastery, preservation, and transmission of its culture to future generations. To ensure that the study is examined on scientific grounds, the survey technique, one of the quantitative research methods, was preferred. With data collected from the local population, the level of attitudes and opinions toward local food culture and foods was determined, and it is aimed to contribute to the literature with the obtained findings.