Van gölü havzası efsanelerinde (Ağrı-Bitlis-Van) yasaklar ve cezalar
Prohibitions and punishments in the legends of lake Van basin (Ağrı-Bitlis-Van)
- Tez No: 931226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sözlü kültür ürünleri sahip olduğu kodlar ile değerleri yaşatma ve geleceğe aktarma işlevine sahiptir. Bu kodları okumak ve anlamlandırmak insani kodların gün yüzüne çıkmasını sağlar. Efsanelerde de bu kodları görmek mümkündür. Efsaneler genel olarak ülkü ve karşıt değerlerin çatışması üzerine kuruludur. Bu çatışmada belirleyici olan hususlardan biri efsanelerdeki yasaklar ve cezalardır. Yasakların ve cezaların efsanelerde birtakım işlevleri vardır. Efsanelerde yasaklar ülkü değer davranış kodlarının korunması ve benimsenmesini sağlar. Cezalar ise sembolik bir işleve sahiptir. Efsanelerdeki yasaklar ve cezalar aracılığıyla insanlara yaşamın düzen içerisinde ilerlemesi için gerekli olan kodlar benimsetilmeye çalışılır. Bu çalışmada Van Gölü Havzasında bulunan Ağrı, Bitlis ve Van ilindeki sözlü kültür ürünleri içerisinde önemli bir işleve sahip olan efsanelerdeki yasaklar ve cezalar yazılı kaynaklardan derlenerek tasnif ve tahlil edilmiştir. Halkın yüzyıllar boyunca biriktirerek dilden dile aktarmış olduğu bu kültür mirasları, toplumun gelenek, görenek, inanç ve uygulamalarını içerisinde barındırmaktadır. Toplumun binlerce yıllık kültürel kodlarını taşıyan bu eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla yazıya geçirilmiş olan soyut kültür ürünlerinin daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Oral cultural products have the function of keeping values alive and transferring them to the future with the codes they contain. Reading and making sense of these codes allows human codes to come to light. It is also possible to see these codes in legends. Legends are generally based on the conflict of ideals and opposing values. One of the determining factors in this conflict is the prohibitions and punishments in the legends. Prohibitions and punishments have certain functions in legends. In legends, prohibitions ensure the protection and adoption of ideal value codes of behavior. Punishments have a symbolic function. Through the prohibitions and punishments in the legends, people are tried to adopt the codes necessary for life to proceed in order. In this study, the prohibitions and punishments in the legends, which have an important function among the oral culture products in Ağrı, Bitlis and Van provinces in the Van Lake Basin, were compiled from written sources, classified and analyzed. These cultural heritages, which the people have accumulated over centuries and transferred from language to language, include the traditions, customs, beliefs and practices of the society. It is aimed to better understand the intangible cultural products that have been written down in order to preserve these works, which carry thousands of years of cultural codes of the society, and to pass them on to future generations.