Türkiye'deki illerin turizm performansının entropi ve TOPSIS yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of tourism performance of provinces in Türkiye by entropy and TOPSIS methods
- Tez No: 931227
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'deki turizm sektörü, ekonomi, istihdam ve diğer sektörler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Turizm, Türkiye'nin diğer ülkelerle ilişkilerini güçlendirmede de rol oynamaktadır. Türkiye'nin coğrafi konumu, kültürü ve altyapısı turizmi desteklemektedir. Fakat, iller arasında farklı turizm potansiyelleri bulunmaktadır ve bu nedenle turizm performansı il düzeyinde değerlendirilmelidir. Şimdiye kadar Türkiye'deki tüm illerde konaklama tesislerinde kalan turistlerin durumu incelenmemiştir. Bu alanda yapılacak araştırmalar sektör ve ekonomi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, farklı iller arasındaki turizm performansını belirlemektir. Çalışma, Türkiye'nin tüm illerindeki turizm tesislerini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin konaklama verilerini kullanmaktadır. Bu çalışma, gelen yabancı ve yerli turist sayısı, geceleme sayısı, ortalama kalış süresi ve tesis doluluk oranı gibi faktörleri analiz etmektedir. Çalışmanın verileri Excel ortamında çok kriterli karar verme tekniklerinden Entropi ve TOPSIS ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Entropi yöntemi ile illerin turizm performanslarının belirlenmesinde ve sıralanmasında temel alınan sekiz değişkenin göreli ağırlıkları hesaplanmıştır. TOPSIS yöntemi kullanılarak, çalışmada esas alınan değişkenlerin ağırlıklarına göre Türkiye'deki 81 ilin turizm performansı sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector in Turkey has a significant impact on the economy, employment and other sectors. Tourism also plays a role in strengthening Turkey's relations with other countries. Turkey's geographical location, culture and infrastructure favour tourism. However, there are different tourism potentials among provinces and therefore tourism performance should be assessed at the provincial level. So far, the situation of tourists staying in accommodation facilities in all provinces in Turkey has not been analysed. Research in this area is important for the sector and the economy. The aim of this study is to determine the tourism performance among different provinces. The study uses accommodation data of domestic and foreign tourists visiting tourism facilities in all provinces of Turkey. This study analyses factors such as the number of foreign and domestic tourist arrivals, number of overnight stays, average length of stay and facility occupancy rate. The data of the study were analysed with Entropy and TOPSIS, which are multi-criteria decision making techniques in Excel environment. As a result of the study, the Entropy method was used to calculate the relative weight of eight variables used as the basis for determining and ranking the tourism performance of provinces. Using the TOPSIS method, the tourism performance of 81 provinces in Türkiye was ranked according to the weights of the variables taken as basis in the study.