The impact of utilization of artificial intelligence in teaching and learning by higher education instituations on customer satisfaction and engagement
Yükseköğretim kurumlarında öğretim ve öğrenmede yapay zeka kullanımının müşteri memnuniyeti ve katılımı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 931225
  2. Yazar: SALWA AHMED
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapay zekanın (AI) öğretme ve öğrenmeye entegrasyonu, yüksek öğrenimde devrim yaratarak, gelişmiş akademik sonuçlar için fırsatlar sunuyor. Bu çalışma, Türkiye'deki öğrencilere odaklanarak, yükseköğretim kurumlarında yapay zeka kullanımının müşteri memnuniyeti ve katılımını artırma üzerindeki etkisini araştırdı. Birleşik Teknoloji Kabul ve Kullanımı Teorisi (UTAUT) çerçevesini temel alan araştırma, yapay zeka odaklı teknolojilerin müşteri deneyimlerini nasıl etkilediğinin anlaşılmasındaki önemli bir boşluğu ele alıyor. Bu araştırmanın temel amacı, temel UTAUT yapıları (performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşullar) arasındaki ilişkileri ve bunların özellikle yapay zeka kabulünün aracılık ettiği müşteri memnuniyeti ve katılımı üzerindeki sonuçlarını araştırmaktır. Bu çalışmada tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle ilişkili niceliksel bir yaklaşım kullanılmıştır. İstanbul'daki dört üniversiteden 599 öğrenciden sosyal medya platformları aracılığıyla dağıtılan veriler toplamak için Google Form aracılığıyla uygulanan çevrimiçi bir anket kullanıldı. Veri seti, Smart-PLS'deki yapısal eşitlik modellemesinin (SEM) yanı sıra SPSS kullanılarak analiz edildi. Ölçme ölçeklerinin geçerlik ve güvenirliği sağlandı. Sonuçlar altı hipotezin de desteklendiğini göstermektedir. Bu çalışma, yapay zekanın eğitim deneyimini geliştirmedeki rolünü vurgulayarak genişleyen literatüre katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, HEDI'lerdeki politika yapıcılar ve yöneticiler için değerli bilgiler sunarak yapay zeka altyapısına stratejik yatırım yapılması ve potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için eğitim ihtiyacını vurguluyor. Ayrıca bulgular, müşteri memnuniyetini ve katılımını artırmak ve kurumlar için rekabet avantajı sağlamak için yapay zeka odaklı bir eğitim ortamının teşvik edilmesinin öneminin altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
The integration of artificial intelligence (AI) into teaching and learning has revolutionized higher education, offering prospects for enhanced academic outcomes. This study investigated the impact of AI utilization in higher education institutions on boosting customer satisfaction and engagement, focused on students in Turkey. The research, based on the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) framework, addresses a significant gap in understanding of how AI-driven technologies influence customer experiences. The primary objective of this research is to investigate the relationships between key UTAUT constructs—performance expectancy, effort expectancy, social influence, and facilitating conditions—and their consequences on customer satisfaction and engagement, especially mediated by AI acceptance. This study employed a quantitative approach associated with the stratified random sampling method. An online survey administered via Google Form was used to collect data from 599 students from four universities in Istanbul, which was distributed via social media platforms.The dataset was analyzed using SPSS, alongside structural equation modeling (SEM) in Smart-PLS. The validity and reliability of the measurement scales were established. The results show that all six hypotheses are supported. This study contributes to the expanding body of literature by emphasizing the role of AI in enhancing the educational experience. The results offer valuable insights for policymakers and administrators in HEDIs, emphasizing the need for strategic investments in AI infrastructure and training to maximize its potential. Furthermore, the findings underscore the significance of fostering an AI-driven educational environment to boost customer satisfaction and engagement, ensuring a competitive edge for institutions.