Romantik ilişkilerde bağlanma stillerinin ilişki istikrarı ve ayrılık anksiyetesi ile ilişkisi
The relationship between attachment styles in romantic relationships and relationship stability and separation anxiety
  1. Tez No: 931229
  2. Yazar: REYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK EMRE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada romantik ilişkilerde bağlanma stillerinin ilişki istikrarı ve ayrılık anksiyetesi ile aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada bağlanma stilleri yordayıcı değişken, ilişki istikrarı ve yetişkin ayrılık anksiyetesi yordanan değişkenlerdir. Araştırmanın çalışma grubunu hayatında en az bir kere romantik bir ilişkisi olan veya şu an da romantik bir ilişki içerisinde bulunan yaşları 18'nin üzerinde olan 103 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak bağlanma stilleri ölçeği, yetişkin ayrılık anksiyetesi ölçeği ve ilişki istikrarı ölçeği olmak üzere 3 ölçek ve 1 demografik form kullanılmıştır. Verile SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; kaçınmacı bağlanma ile ilişki doyumu arasında negatif yönde orta düzeyde, seçeneklerin niteliğini değerlendirme ile pozitif yönde düşük düzeyde, ilişki yatırımı ile negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Kaygılı bağlanma ile yetişkin ayrılık anksiyetesi arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Yetişkin ayrılık anksiyetesi ile ilişki doyumu ve ilişki yatırımı arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Kaygılı bağlanama ile ilişki yatırımı arasındaki ilişkide ayrılık anksiyetesinin tam aracılık rolü üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between attachment styles in romantic relationships and relationship stability and separation anxiety were examined. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. In the study, attachment styles are predictor variables, relationship stability and adult separation anxiety are predicted variables. The study group of the research consisted of 103 individuals over the age of 18 who have been in a romantic relationship at least once in their lives or are currently in a romantic relationship.As a data collection tool, 3 scales including attachment styles scale, adult separation anxiety scale and relationship stability scale and 1 demographic form were used. The data were analyzed with SPSS 25 package program. According to the findings, it is seen that there is a significant relationship between avoidant attachment and relationship satisfaction at a moderate level in the negative direction, a low level in the positive direction with the evaluation of the quality of options, and a low level in the negative direction with relationship investment. It is seen that there is a positive and moderately significant relationship between anxious attachment and adult separation anxiety. It is seen that there is a positive low-level significant relationship between adult separation anxiety and relationship satisfaction and relationship investment. It was concluded that separation anxiety assumed a full mediating role in the relationship between anxious attachment and relationship investment.