Rat aortu üzerinde botulinum toksin tip A enjeksiyonunun etkinliği ve güvenilirliği
Efficacy and safety of botulinum toxin type A injections on rat aorta
  1. Tez No: 931228
  2. Yazar: AYŞE SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), dünya genelinde ölüm ve morbidite oranlarını en çok etkileyen sağlık sorunlarıdır. Aort anevrizması, aort koarktasyonu gibi aort hastalıkları ve hipertansiyon gibi KVH türleri ciddi riskler barındırmakta, bu hastalıkların tedavisi için yeni yaklaşımlar araştırılmaktadır. Botulinum toksin, nöromüsküler kavşaktaki etkileri nedeniyle klinik uygulamalarda giderek artan bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, Botulinum Toksin Tip A'nın (Btx-A) rat aortu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 28 Wistar albino rat dört gruba ayrılmıştır: kontrol grubu ve farklı dozlarda (0.1 mL, 0.2 mL, 0.3 mL) Btx-A uygulanan gruplar. Aort dokuları temizlendi ve 3-4 mm uzunluğunda halkalara kesildi. Halkalar, Krebs solüsyonu içeren, 37°C'de termoregüle edilen ve havalandırılan (%95 O2 ve %5 CO2) organ banyolarına yerleştirildi. Aort halkalarının izometrik gerginliğindeki değişiklikler, dört kanallı bir kuvvet yer değiştirme dönüştürücüsü kullanılarak kaydedildi. Fenilefrin (PE 10-6 M) uygulandı ve her iki grupta da kasılmalar kaydedildi. 100 ünite vakumla kurutulmuş toz Btx-A 5 ml %0,9 NaCl solüsyonuyla seyreltildi. Bu sistem, dokuların canlılığını sürdürerek kasılma genlik ve frekansını ölçmeyi sağlamıştır. İzole organ haznesindeki aort halkalarına, çeşitli dozlarda Btx-A enjekte edilmiş ve kasılmaların izometrik kayıtları alınmıştır. Bulgular tek yönlü varyans analiziyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVD) are the health problems that most affect mortality and morbidity rates worldwide. Aortic diseases such as aortic aneurysm, aortic coarctation, and CVD types such as hypertension pose serious risks, and new approaches are being investigated for the treatment of these diseases. Botulinum toxin (Btx) is increasingly important in clinical practice due to its effects on the neuromuscular junction. This study aimed to investigate the effects of Botulinum Toxin Type A (Btx-A) on rat aorta. In the study, 28 Wistar albino rats were divided into four groups: control group and groups that received different doses of Btx-A (0.1 mL, 0.2 mL, 0.3 mL). Aortic tissues were cleaned and cut into rings of 3-4 mm length. The rings were placed in organ baths containing Krebs solution, thermoregulated at 37°C, and ventilated (95% O2 and 5% CO2). Changes in isometric tension of aortic rings were recorded using a four-channel force displacement transducer. Phenylephrine (PE 10-6 M) was applied and contractions were recorded in both groups. 100 units of vacuum-dried powder Btx-A were diluted with 5 ml of 0.9% NaCl solution. This system allowed the measurement of contraction amplitude and frequency while maintaining the vitality of the tissues. Btx-A was injected into the aortic rings in the isolated organ chamber at various doses and isometric recordings of contractions were obtained. The findings were evaluated by one-way analysis of variance.