Kocaeli itfaiyesinde çalışan itfaiyecilerin genel sağlık durumu ve psikososyal risklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 931230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALP AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kocaeli İtfaiyesi'nde görev yapan itfaiyecilerin sosyodemografik özellikleri, çalışma yaşamıyla ilgili özellikleri, genel sağlık durumları, ruhsal sağlık durumları, TSSB varlığı ve iş yeri kaynaklı psikososyal riskleri saptamak ve ruhsal sağlık durumları ile bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelenmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel nitelikte gözlemsel bir çalışmadır. Örnek seçilmemiş olup Kocaeli İtfaiyesi'nde görev yapan tüm çalışanlara (N=650) ulaşılması hedeflenmiştir. Evrenin %46,4 (n=302)'ü çalışmaya katılmıştır. Hazırlanan veri toplama formu tüm itfaiye istasyonlarına araştırmacı tarafından elden ulaştırılmış ve gönüllülük esasıyla katılımcıların formu doldurması sağlanmıştır. Veri formunda, ruhsal sağlık durumu GSA-12 ile, TSSB varlığı TSSB-KÖ ile ve psikososyal riskler KOPSOR-TR ölçeği aracılığıyla incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 37,2 ±10,4 (en düşük 20 – en yüksek 63), %96,4'ü erkektir. Katılımcıların itfaiye teşkilatında çalışma süresi ortanca 10 yıldır (en düşük 1 – en yüksek 38). Araştırma grubunun %55,2'si fazla kilolu ve %13,1'i obezdir. Katılımcıların %15,9'unun en az bir kronik hastalığa sahip olduğu görüldü. Araştırmaya katılan itfaiyecilerin %23,8'i meslek hayatlarında en az 1 defa iş kazası geçirdiği, %21,5'i görevleri sırasında fiziksel şiddete uğradığı ve %54,3'ü görevleri sırasında sözel şiddete uğradığı saptanmıştır. İşle ilgili psikososyal risk boyutları incelendiğinde; en çok yüksek risk puanı orantısına sahip ilk 3 boyut akranlardan sosyal destek eksikliği (%73,6), güven eksikliği (%71,2) ve duygularını gizleme gereksinimi (%67,1) olarak tespit edilmiştir. Araştırma grubunda ruhsal sağlık durumu kötü olma sıklığı %60,9 ve TSSB sıklığı %3,0 olarak bulunmuştur. Yapılan çok değişkenli analiz sonucunda bekar olmak 2,87 kat, 6-10 yıl arası çalışma süresi 4,28 kat ve işte özgürlük eksikliği 2,44 kat daha fazla kötü ruhsal sağlık durumuna sahip olmakla ilişkili bulunuştur. Hane gelirinin gidere denk olması az olmasına göre 0,26 kat daha az kötü ruhsal sağlık durumuna sahip olmakla ilişkili bulunmuştur. Sonuç: İtfaiye çalışanlarında, psikososyal risklerin tespiti ve yönetimine önem verilmelidir. İtfaiye teşkilatlarında kilo yönetimi, kronik hastalıkların önlenmesi ve kontrolü ve ruh sağlığı desteğini de içinde barındıran itfaiyecilerin çalışma ve yaşam koşullarıyla uyumlu sağlığı koruma ve geliştirme programlarının uygulanması çalışan ve örgüt refahını geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the sociodemographic characteristics, working life characteristics, general health status, mental health status, presence of PTSD and workplace-induced psychosocial risks of firefighters working in Kocaeli Fire Department and to examine the relationships between mental health status and these variables. Materials and Methods: The research is a cross-sectional observational study. The sample was not selected and it was aimed to reach all employees working in Kocaeli Fire Department (N=650). 46.4% (n=302) of the population participated in the study. The data collection form was delivered to all fire stations by the researcher and the participants were asked to fill out the form voluntarily. In the data form, mental health status was analysed by GSA-12, the presence of PTSD by PTSD-Scale and psychosocial risks by KOPSOR-TR scale. Results: The mean age of the participants was 37.2 ± 10.4 years (minimum 20 - maximum 63) and 96.4% were male. The median length of service of the participants in the fire brigade is 10 years (minimum 1 - maximum 38). In the study group, 55.2% were overweight and 13.1% were obese. It was observed that 15.9% of the participants had at least one chronic disease. It was determined that 23.8% of the firefighters participating in the study had at least one occupational accident in their professional life, 21.5% were subjected to physical violence during their duties and 54.3% were subjected to verbal violence during their duties. When work-related psychosocial risk dimensions were analysed, the first 3 dimensions with the highest risk score proportion were found to be lack of social support from peers (73.6%), lack of trust (71.2%) and the need to hide their emotions (67.1%). In the research group, the frequency of poor mental health status was found to be 60.9% and the frequency of PTSD was found to be 3.0%. As a result of the multivariate analysis, being single was found to be associated with having poor mental health 2.87 times more, working 6-10 years 4.28 times more and lack of freedom at work 2.44 times more. Having a household income equal to expenses was found to be associated with having poor mental health 0.26 times less than having less income. Conclusion: Importance should be given to the identification and management of psychosocial risks in fire brigade employees. Implementation of health protection and promotion programmes that are compatible with the working and living conditions of firefighters, including weight management, prevention and control of chronic diseases and mental health support in fire departments will improve employee and organisational well-being.