Hemiplejik hastalarda kognitif fonksiyonetkileniminin statik ve dinamik denge üzerineolan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of cognitive function impairment on static and dynamic balance in hemiplegic patients
- Tez No: 931244
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:İnme sonrası gelişen kognitif durum bozukluğunun, hastaların statik ve dinamik dengeleri üzerine etkisini görmek;rehabilitasyon programının uygun şekilde planlanmasını sağlamaktır.Gereç ve Yöntem: Kesitsel klinik vaka çalışmamıza dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun olan 60 hemiplejik hasta alınmıştır.Hastaların kognitif durumu Mini Mental Durum Testi , statik dengesi Tek Ayak Üstünde Durma Testi, dinamik dengesi Berg Denge Ölçeği ve Zamanlı Kalk ve Yürü testi, motor fonksiyonlar Brunnstrom Evrelemesi,spastisite düzeyi Modifiye Ashworth,ambulasyon düzeyi Fonksiyonel Ambulasyon Skalası ile değerlendirildi.Bulgular:Tek değişkenli (MMSE skorları) genelleştirilmiş lineer modelde hastaların MMSE skoru ile Berg Denge Skoru (β = 0.569; p = 0.025) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (β = -2.330; p = 0.002) arasında anlamlı ilişki saptandı. MMSE skorundaki 1 birimlik değişim Berg Denge Skorunda 0.569 birimlik değişim; Zamanlı Kalk ve Yürü Testi değerinde -2.330 birimlik değişim oluşturmaktadır. Hastaların MMSE skorları ile Tek Ayak Üstünde Durma Testi arasında ise anlamlı ilişki saptanmadı Bağımlı değişkenin Tek Ayak Üstünde Durma Testi olduğu çok değişkenli genelleştirilmiş lineer modelde ise hastaların MMSE skoru ile Tek Ayak Üstünde Durma Testi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (β = -0.239; p = 0.383) Bağımlı değişkenin Berg Denge Skoru olduğu çok değişkenli genelleştirilmiş lineer modelde hastaların MMSE skoru ile Berg Denge Skoru arasında anlamlı ilişki saptanmadı (β =0.194 ; p = 0.255). Bağımlı değişkenin Zamanlı Kalk ve Yürü Testi olduğu çok değişkenli genelleştirilmiş lineer modelde hastaların MMSE skorları ile Zamanlı Kalk ve Yürü Testi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (β = - 0,806; p = 0.220).Yaş ve Fonksiyonel Ambulasyon Skoru ile Tek Ayak Üstünde Durma Testi arasında anlamlı ilişki saptandı. Yaş değerindeki 1 birimlik değişim Tek Ayak Üstünde Durma Testi değerinde -0.493 birimlik değişim oluştururken (β = -0.493; p = 0.003); Fonksiyonel Ambulasyon Skorundaki 1 birimlik değişim Tek Ayak Üstünde Durma Testi değerinde 5.849 birimlik değişim oluşturmaktadır (β = 5.849 ; p = 0.019). Brunnstrom alt ekstremite ve Fonksiyonel Ambulasyon Skoru ile Berg Denge Skoru arasında anlamlı ilişki saptandı. Brunnstrom alt ekstremite değerindeki 1 birimlik değişim Berg Denge Skorunda 5.412 birimlik değişim oluştururken (β = 5.412 ; p =< 0.001); Fonksiyonel Ambulasyon Skorundaki 1 birimlik değişim Berg Denge Skorunda 5.697 birimlik değişim oluşturmaktadır (β = 5.697 ; p =
Özet (Çeviri)
Objective: To observe the effects of cognitive impairment following a stroke on patients' static and dynamic balance and to ensure the rehabilitation program is planned appropriately. Materials and Methods: Sixty hemiplegic patients who met the inclusion and exclusion criteria of our cross-sectional clinical case study were included. The cognitive status of the patients was assessed using the Mini-Mental State Examination (MMSE), static balance using the One-Leg Stand Test, dynamic balance using the Berg Balance Scale (BBS) and the Timed Up and Go Test (TUG), motor functions using the Brunnstrom Staging, spasticity level using the Modified Ashworth Scale, and ambulation level using the Functional Ambulation Classification (FAC). Results: In the univariate (MMSE scores) generalized linear model, a significant relationship was found between the MMSE score and the Berg Balance Scale (β = 0.569; p = 0.025) and the Timed Up and Go Test (β = -2.330; p = 0.002). A one-unit change in the MMSE score resulted in a 0.569-unit change in the Berg Balance Scale and a -2.330-unit change in the Timed Up and Go Test. However, no significant relationship was found between MMSE scores and the One-Leg Stand Test. In the multivariate generalized linear model, where the dependent variable was the One-Leg Stand Test, no significant relationship was found between MMSE scores and the One-Leg Stand Test (β = -0.239; p = 0.383). Similarly, no significant relationship was found between MMSE scores and the Berg Balance Scale (β = 0.194; p = 0.255) or the Timed Up and Go Test (β = -0.806; p = 0.220). A significant relationship was found between age and the Functional Ambulation Classification (FAC) with the One-Leg Stand Test. A one-unit change in age resulted in a -0.493-unit change in the One-Leg Stand Test (β = -0.493; p = 0.003), while a one-unit change in the Functional Ambulation Classification resulted in a 5.849-unit change in the One-Leg Stand Test (β = 5.849; p = 0.019). Significant relationships were found between the Brunnstrom lower extremity staging and the Functional Ambulation Classification with the Berg Balance Scale. A one-unit change in the Brunnstrom lower extremity value resulted in a 5.412-unit change in the Berg Balance Scale (β = 5.412; p =