The synthesis of silver, zinc and calcium nanoparticles from antarctic bacterium and effects of these nanoparticles against plant pathogens
Antarktika bakterisinden gümüş, çinko ve kalsiyum nanopartiküllerinin sentezi ve bu nanopartiküllerin bitki patojenlerine karşı etkileri
  1. Tez No: 931243
  2. Yazar: SİMGE EMLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ MARAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Psikrofiller, ekstremofil grubuna ait soğuğa dirençli mikroorganizmalardır. Bu canlılar her alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda nanopartiküller (NP'ler) farklı sektörlerde kapsamlı bir şekilde araştırılmaktadır. Bu tezin amacı, tarımda büyük kayıplara neden olan önemli Fusarium türleri üzerinde yeşil sentezlenmiş NP'lerin etkisini incelemektir. Bu amaçla, Psychrobacter sp. TaeBurcu001 bakterisinden yeşil sentez yöntemi ile gümüş (Ag), çinko oksit (ZnO) ve kalsiyum oksit (CaO) NP'leri üretilmiş ve bu NP'lerin Fusarium verticillioides, F. oxysporum, F. equiseti ve F. acuminatum patojenleri üzerindeki antifungal etkileri morfolojik ve moleküler analizlerle araştırılmıştır. Üretilen NP'ler literatüre uygun tekniklerle karakterize edilmiştir. NP'lerin Fusarium türlerine karşı antifungal etkileri farklı konsantrasyonlarda test edilmiş ve pozitif kontrol olarak kimyasal fungisit (Talendo®) eklenmiştir. En etkili inhibisyon, CaO NP hariç, 1 mg/ml konsantrasyonlarında gözlendi. Her grupta Mgv1 ve Pod genlerinin ifadeleri de incelendi. Mgv1 geni dört türün hiçbirinde artmadı. Öte yandan, Mgv1 geninin ifadesi F.
Özet (Çeviri)
Psychrophiles are cold resistant microorganisms, belonging to the extremophile group. These creatures have frequently used in every field. In recent years, nanoparticles (NPs) have been extensively researched in different industries. The aim of this thesis was to examine the effect of green synthesized NPs on important Fusarium species that cause significant losses in agriculture. For this purpose, silver (Ag), zinc oxide (ZnO) and calcium oxide (CaO) NPs were produced from Psychrobacter sp. TaeBurcu001 bacterium by green synthesis method and the antifungal effects of these NPs on Fusarium verticillioides, F. oxysporum, F. equiseti, and F. acuminatum pathogens were investigated by morphological and molecular analyses. The produced NPs were characterized by techniques appropriate to the literature. The antifungal effects of NPs against Fusarium species were tested at different concentrations and chemical fungicide (Talendo®) was added as a positive control. The most effective inhibition was observed in 1mg/ml concentrations, except CaO NP. The expressions of Mgv1 and Pod genes were also examined in each group. Mgv1 gene did not increase in any of the four species.