İnflamatuar barsak hastalığı tanılı hastalarda shear wave elastografi ile karaciğer sertliğinin kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of liver stiffness using shear wave elastography in patients with inflamatory bowel disease
- Tez No: 931245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ SASANİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnflamatuar barsak hastalığı, gastroinstestinal sistemin kronik inflamasyonuyla karakterize, ülseratif kolit ve Crohn hastalığından oluşan bir hastalık grubudur. Ekstraintestinal belirtiler özellikle hepatobiliyer sistem tutulumu yaygın olarak görülebilmektedir. İnflamatuar barsak hastalığının non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı gelişiminde bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Hepatositlerde yağ birikimi sonucunda kronik inflamasyon ve zamanla fibrozis gelişebilmektedir. Ayrıca tedavide rutin olarak kullanılan ilaçların potansiyel hepatotoksik yan etkileri mevcuttur. Çalışmamızda, inflamatuar barsak hastalığı olgularının ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunun shear wave elastografi yöntemi ile karaciğer sertliğinin nicel (kantitatif) olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mevcut prospektif çalışmada, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde 78 inflamatuar barsak hastalığı olgusunda ve sağlıklı 61 kişilik kontrol grubunda 2D-shear wave elastografi yöntemi ile karaciğer sertliği kantitatif (kPa) olarak ölçüldü. Karaciğer sertlik derecelendirmesi fibrozis yok (F0: ≤ 4,6 kPa), hafif fibrozis (F1: 4,6-5,6 kPa), orta fibrozis (F2: 5,7-7 kPa), ciddi fibrozis (F3: 7,1-12 kPa) ve siroz (F4: ≥12 kPa) olarak sınıflanmıştır. Çalışmamızda olgu grubunda yaş ortalaması 42,03 ± 13,42, kontrol grubunda ise 36,87 ± 9,23 yıl idi. Kontrol grubunun yaş ortalaması, olgu grubunun yaş ortalamasına göre anlamlı düzeyde küçük bulunmuştur (p=0,011).
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease is a set of disorders characterised by persistent inflammation of the gastrointestinal system, including ulcerative colitis and Crohn's disease. Extraintestinal symptoms are frequently observed, particularly involvement of the hepatobiliary system. Inflammatory bowel disease is thought to contribute to the development of nonalcoholic fatty liver disease. Over time, hepatocyte fat accumulation may lead to fibrosis and chronic inflammation. Furthermore, medications that are frequently used for treatment may have hepatotoxic adverse effects. Using the shear wave elastography method, we conducted a quantitative assessment of liver stiffness in patients with inflammatory bowel disease and a control group of healthy people. The current prospective study used 2D-shear wave elastography to quantify liver stiffness (kPa) in 78 patients with inflammatory bowel disease and 61 healthy controls at Tekirdağ Namık Kemal University Hospital. No fibrosis (F0: