Sıçanlarda egzersizin irisin ve kısa zincirli yağ asitleri konsantrasyonlarına etkileri ve fekal mikrobiyota transplantasyonu ile aktarılabilirliği
The effects of exercise on irisin and short-chain fatty acids concentrations in rats and their transferability through fecal microbiota transplantation
- Tez No: 931246
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yıldırım E. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veterinerlik Fizyolojisi Programı, Doktora Tezi, Aydın, 2025. Amaç: Sıçanlarda egzersizin irisin ve kısa zincirli yağ asidi (KZYA) konsantrasyonlarına etkilerini ve olası etkilerin fekal mikrobiyota transplantasyonu (FMT) ile aktarılabilirliğini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İki deneysel protokolden oluşan bu araştırmada toplam 34 adet 4-6 aylık Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Birinci deneyde sıçanlar Kontrol (n=8) ve Egzersiz (n=10) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Egzersiz grubundaki sıçanlara 6 hafta, haftada 5 gün 1 saat ılımlı yüzme egzersizi yaptırıldı. Kontrol grubu sıçanlar aynı günlerde 30 dk derin olmayan suda bekletildi. Deneyin son haftasında 2. deneyde FMT için kullanılacak olan kontrol ve egzersiz grubu sıçanların dışkıları toplandı ve donduruldu. İkinci deneyde kontrol FMT (n=8) ve egzersiz FMT (n=8) şeklinde iki grup oluşturuldu. Kontrol FMT grubundaki sıçanlara, birinci deneyin kontrol grubu sıçanlarından, Egzersiz FMT grubundaki sıçanlara ise birinci deneyin egzersiz grubu sıçanlarından toplanan dışkılar süspansiyon haline getirilerek transfer edildi. FMT intragastrik yoldan, 1ml/100 g olacak şekilde her haftanın pazartesi günü toplamda 6 kez yapıldı. Her iki deneyde de 6. haftanın sonunda alınan serum ve gastroknemius kası örneklerinde irisin, sekum ve kolon içeriğinde KZYA konsantrasyonları belirlendi. Deneyler süresince vücut ağırlıkları kaydedildi. Vücut ağırlığı verilerinin değerlendirilmesinde tekrarlayan ölçümler için varyans analizi kullanıldı. İrisin ve KZYA konsantrasyonu verileri ise bağımsız gruplar için t testi ya da Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Yildirim E. Aydın Adnan Menderes University, Health Sciences Institute, Veterinary Physiology Program, Doctorate Thesis, Aydın, 2025. Objective: We aimed to evaluate the effects of exercise on irisin and short-chain fatty acid concentrations (SCFA) in rats and the transferability of possible effects by fecal microbiota transplantation (FMT). Material and Methods: In this study, which consists of two experiments, a total of 34, 4-6 months old Wistar albino male rats were used. In the first experiment, rats were divided into 2 groups: Control (n=8) and Exercise (n=10). The rats in the exercise group were given moderate swimming exercise for 1 hour, 5 days a week for 6 weeks. The control group rats were kept in shallow water for 30 minutes on the same days. In the last week of the experiment, the feces that would be used for FMT in experiment 2 were collected and frozen. In the second experiment, two groups were formed as control FMT (n=8) and exercise FMT (n=8). Feces collected from the control group rats of the first experiment were transferred to the rats in the control FMT group, and those from the exercise group rats of the first experiment were transferred to the rats in the exercise FMT group. FMT was administered at dose of 1ml/100g intragastrically a total of 6 times on Mondays of each week. In both experiments, irisin concentrations were determined in serum and gastrocnemius muscle samples and the SCFA concentrations in cecal and colonic contents at the end of the 6th week. During the experiments the body weights were recorded. Analysis of variance for repeated measurements was used to evaluate body weight data. Irisin and SCFA concentrations data were evaluated using the t test for independent groups or Mann-Whitney U test.