Farklı egzersiz tiplerinin yaşlı sıçanlarda iskelet kası irisin ve BDNF düzeyleri üzerine etkisi
The effect of different exercise types on skeletal muscle irisin and BDNF levels in elderly rats
- Tez No: 580458
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yaşlanma, canlılarda fonksiyonel kapasitenin azalmasıyla ilişkilidir ve çeşitli hastalıkların gelişimine ortam hazırlamaktadır. Yaşlanmayla birlikte iskelet kası kütlesi ve fonksiyonunda oluşan kayıplar performansı olumsuz etkilemektedir. Düzenli egzersiz yapmak; hastalıklardan korunma ve performansı iyileştirmek için etkili bir yoldur. Kas kasılmasıyla salgılanan miyokinler, egzersizin tüm vücut üzerindeki etkilerine aracılık etmektedir. İrisin ve beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF); iskelet kası metabolizmasında önemli rol oynayan miyokinlerdir. Bu çalışmanın amacı, farklı egzersiz tiplerinin, yaşlı iskelet kasındaki irisin ve BDNF düzeyleri üzerine etkisini karşılaştırmaktı. Çalışma için Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'ndan onay alındı. 28 adet 18 aylık Wistar sıçan temin edilip 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu herhangi bir egzersiz programına alınmadı. Egzersiz gruplarına ise 90 gün boyunca egzersiz yaptırıldı. Yaşlı gönüllü egzersiz grubundaki sıçanlar gönüllü koşu tekerleği egzersizi yaptı. Yaşlı serbest yüzme grubuna günde 1 saat serbest yüzme egzersizi yaptırıldı. Yaşlı ağırlıklı yüzme grubuna ise günde 1 saat vücut ağırlığının %5'ine eşit bir ağırlık gövdelerine bağlanarak ağırlıklı yüzme egzersizi yaptırıldı. Çalışmanın sonunda hayvanlardan kas dokusu örnekleri alınıp irisin ve BDNF düzeyleri ölçüldü. Yaşlı serbest yüzme grubunun BDNF düzeyleri, yaşlı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (P0.05). Sonuç olarak, yüzme egzersizi, modaliteden bağımsız olarak yaşlı sıçanlarda kas dokusu BDNF ve irisin seviyelerini etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Aging is related to the reduction of functional capacity and the development of various diseases. The loss of skeletal muscle mass and function with aging negatively affects the performance. Regular exercise is an effective way to prevent disease and improve performance. Myokines secreted by muscle contraction mediate the effects of exercise on the whole body. Irisin and BDNF are myokines that play an important role in skeletal muscle metabolism. The aim of this study was to compare the effect of different exercise types on irisin and BDNF levels in aged skeletal muscle. The study protocol was approved by the Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Center, Animal Care and Use Committee. Twenty-eight 18-month-old Wistar rats were obtained and divided into four groups. The control group was not included in any exercise program. The exercise groups were exercised for 90 days. The rats in the elderly volunteer exercise group did volunteer running wheel exercises. The aged free swimming group was given one hour free swimming exercise. The aged weighted swimming group were forced to swim one hour a day with a 5% load of the animal's body weight. At the end of the study, muscle tissue samples were taken from the animals and irisin and BDNF levels were measured. BDNF levels of the aged free swimming group were significantly higher than the aged control group (P0.05). Swimming exercise training may effect muscle tissue BDNF and irisin levels in aged rats independent from the modality.