Sürdürülebilirlik uygulamalarının tüketici davranışlarına etkisinde düzenleyici değişkenlerin rolü: Hizmet alanında dönüştürücü tüketici araştırması
The role of moderator variables on the relationship between sustainable service practices and consumer behavior: A research on transformative services research
  1. Tez No: 931268
  2. Yazar: BAYRAM ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada DHA kapsamında sürdürülebilirlik ilkelerini temel alarak faaliyet gösteren hizmet sektörü işletmelerinin bu faaliyetlerinin tüketici davranışları üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Bu amaçla sürdürülebilirlik faaliyetlerinin en yoğun kullanıldığı hizmet alanlarından biri olan restoranlar özelinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda sürdürülebilirlik uygulamalarının tüketicilerin hazcı ve faydacı motivasyonla tüketimleri üzerine etkisi, tüketicilerin hazcı veya faydacı motivasyonla tüketimlerinin hizmet işletmesini yeniden ziyaret niyetleri ve işletmeyi tavsiye etme niyetleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the relevant literature, this study shows that personal traits like environmental concern of the customers, his/her level of existential authenticity and level of eudaemonic well-being have strong moderating effect in the relationship between sustainability efforts of the firms and customers' level of intention to visit sustainable service firm again and customers' word of mouth behavior.