Olay yerinin 3 boyutlu şekilde kayda alınması ve mekansal verinin adli analizde kullanımı
3D recording of crime scene and the use of spatial data in forensic analysis
- Tez No: 931298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Forensic Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Geleneksel olay yeri inceleme ve kayıt altına alma yöntemleri bu zamana kadar birçok olayın çözümünde fayda sağlamış olsalar da olay yerinin doğası gereği birçok sınırlılığı da bünyesinde barındırmaktadır. Üç boyutlu kayıt teknolojileri ise, olay yerini tüm detayları ile kaydetmeyi ve daha sonra incelemeyi sağlayan son derece güçlü araçlar sunmaktadır. Bu çalışmada, olay yerinin üç boyutlu şekilde kayda alınmasında LiDAR ve Photogrammetry teknolojilerinin etkinliği ve elde edilen mekansal verinin adli analizde kullanım olanakları incelenmiştir. Araştırma kapsamında LiDAR ve Photogrammetry yöntemleri test edilmiş; tarama doğruluğu, fiziksel detay yakalama kapasitesi ve işleme süresi gibi performans ölçütleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, LiDAR ve Photogrammetry taraması yapan 3D Scanner App, MetaScan ve Recon3D uygulamalarının hassasiyet ve doğruluk seviyeleri, kontrollü bir deney ortamında değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Recon3D uygulamasının en yüksek doğruluk performansını sergilediğini, ancak sınırlı çıktı formatlarının kullanım alanını kısıtladığını göstermiştir. Photogrammetry teknolojisinin dar alan taramalarında yüksek detay yakalama kapasitesine sahip olduğu görülse de ölçüm doğruluğunun önemli olduğu durumlarda LiDAR teknolojisinin tercih edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, iç ve dış mekanlarda geniş alan taramaları gerçekleştirilmiş, detay yakalama kapasitesi bakımından Photogrammetry ile yapılan taramaların, yakın planlarda başarılı sonuçlar vermesine karşın geniş alanlarda ciddi bozulmalar yaşandığı görülmüştür. Çalışmanın son aşamasında, taramalar neticesinde elde edilen mekansal verinin adli analizdeki kullanım olanakları değerlendirilmiş, LiDAR ile taranan bir otomobil modeli üzerinde temsili bir mermi yolu analizi yapılmıştır. Bu amaçla, üç farklı mermi yolu analizi yönteminin temel özelliklerini bünyesinde barındıran Bullet Trajectory Creator adında bir Blender Add-on'u geliştirilmiştir. Araştırma bulguları, üç boyutlu tarama teknolojilerinin olay yeri kaydı ve analiz süreçlerinde insan hatasını azaltma, süreçleri hızlandırma ve daha anlaşılır temsiller sunma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, teknolojilerin doğru ve etkili kullanımı için uygulamaların sınırlılıklarının daha iyi anlaşılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although traditional crime scene documentation and examination methods have significantly contributed to solving numerous cases, they inherently possess certain limitations due to the nature of crime scenes. Three-dimensional recording technologies offer powerful tools to document crime scenes in their entirety and facilitate detailed analysis afterward. This study investigates the effectiveness of LiDAR and Photogrammetry technologies in three-dimensional crime scene documentation and evaluates the potential applications of the resulting spatial data in forensic analysis. The research tested LiDAR and Photogrammetry methods, comparing their performance in terms of scanning accuracy, physical detail capture capacity, and processing time. In the first phase of the study, the accuracy and precision of three LiDAR and Photogrammetry-based mobile applications—3D Scanner App, MetaScan, and Recon3D—were evaluated in a controlled experimental setting. The results revealed that the Recon3D application exhibited the highest accuracy but was limited by its restrictive output formats, which constrain its usability. While Photogrammetry technology exhibited a high capacity for capturing fine details in narrow-area scans, it was determined that LiDAR technology should be preferred in scenarios where measurement accuracy is of critical importance. In the second phase, large-scale indoor and outdoor scans were conducted. It was observed that while Photogrammetry produced effective results in capturing fine details in small, confined areas, it experienced significant distortions when applied to large-scale environments. In the final phase, the applicability of spatial data obtained from these scans in forensic analysis was assessed. A representative bullet trajectory analysis was performed on a car model scanned using LiDAR. For this purpose, a Blender add-on named Bullet Trajectory Creator, incorporating the core features of three distinct bullet trajectory analysis methods, was developed. The findings of this research demonstrate that three-dimensional scanning technologies have the potential to reduce human error, accelerate processes, and provide more comprehensive representations in crime scene documentation and analysis. However, the effective and accurate application of these technologies requires a deeper understanding of their limitations.