Adölesanlara verilen sağlıklı beslenme eğitimininbeslenme alışkanlıklarına ve beden algısına etkisi
The impact of healthy nutrition education provided to adolescents on eati̇ng habi̇ts and body image
  1. Tez No: 931302
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Adölesanlara verilen sağlıklı beslenme eğitiminin, beslenme alışkanlıkları ve beden algısı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla bu araştırma yürütülmüştür. Yöntem: Bu çalışma, Şubat-Nisan 2024 tarihleri arasında İzmir'de bir lisede öğrenim gören 111 öğrenci ile gerçekleştirilen ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırma, deney ve kontrol grupları oluşturularak üç farklı zamanda uygulanan testlerle yapılmıştır. Öğrencilere ön testler uygulandıktan sonra, deney grubuna dört hafta sağlıklı beslenme eğitimi verilmiş, eğitim bittikten bir hafta sonra her iki gruba da son testler uygulanmıştır. Son testlerin uygulanmasından üç hafta sonra da izlem testleri uygulanmıştır. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Adölesanlar için Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği ve Resimli Beden Algısı Çizelgesi ile toplanmıştır. Bulgular: Eğitim zamanlarına göre deney ve kontrol gruplarının Adölesanlar için Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği toplam puanları arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). Sonuçlar: Adölesanlara verilen sağlıklı beslenme eğitiminin, beslenme alışkanlıkları üzerinde olumlu etki sağlayabileceği belirlenmiştir. Ancak adölesanların beden algısı üzerinde bir etkisinin olmadığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the effects of healthy nutrition education on dietary habits and body image in adolescents. Methods: This study is a pre-test, post-test, control group semi-experimental study involving 111 students from a high school in Izmir, between February and April 2024. The research was designed with tests administered at three different times, with the experimental and control groups being formed for this study.Following the pre-tests, the experimental group was provided with a programme of healthy nutrition education for a period of four weeks, while the control group was not. One week after the conclusion of the education programme, post-tests were administered to both groups.Follow-up tests were given three weeks after the post-tests.Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Dietary Habits Scale for Adolescents and the Pictorial Body Image Scale. Results: A significant difference was found between the total scores of the Dietary Habits Scale for Adolescents of the experimental and control groups according to the training times (p0.05). Conclusion: The results indicate that providing healthy nutrition education to adolescents can have a positive effect on their dietary habits. However, no significant effect was found on the adolescents' body image.