Yargı kararları ışığından işçinin davranışları nedeniyle yapılan fesihlerde geçerli ve haklı neden kavramları
Concepts of valid and justified cause in terminations due to the behavior of the worker in the light of judicial decisions
  1. Tez No: 931301
  2. Yazar: MELİS MERVE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş sözleşmeleri, taraflarının işçi ve işveren olduğu, taraflar arasında kişisel ilişki yaratan, karşılıklı ve sürekli borç ilişkisi yaratan tam iki tarafa borç yükleyen, tipik, özel hukuk sözleşmeleridir. İş sözleşmelerinde taraflar arasında sosyal ve ekonomik eşitsizlik bulunmakta olup işçi ekonomik ve hukuki olarak işverene bağımlıdır. Bu unsur da iş sözleşmesini diğer sözleşmelerden ayırmaktadır. Bunun sonucu olarak İş Hukuku yasal dayanağını Anayasa'nın 2. maddesinde düzenlenen“sosyal devlet ilkesi”nden almakta olup işçinin korunması felsefesi benimsenmiştir. Bu minvalde de iş sözleşmesinin sona erdirilmesinde özel kurallar kabul edilmiş, haklı veya geçerli bir neden göstermeden iş sözleşmesinin işveren tarafından feshinin 4857 Sayılı Kanun ve 158 sayılı ILO Sözleşmesiyle önüne geçilmiştir. Çalışmamızın kapsamında öncelikle fesih konusunda genel açıklamalara ve fesih türlerine yer verilmiş ve örnek olarak seçilen, uygulamada da sıkça karşılaşılan işçi davranışları incelenmiş bu davranışların hangi durumda haklı hangi durumda geçerli neden olabileceği örnek olarak seçilen yargı kararları ile incelenerek son bölümde de feshin sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employment Contracts are typical private law agreements that create a personal relationship between the parties, specifically between the employer and the employee, and establish mutual and continuous obligations for both parties. These contracts impose reciprocal obligations and are characterized by the fact that there is social and economic inequality between the parties, with the employee being economically and legally dependent on the employer. This element distinguishes employment contracts from other types of contracts. As a result, Labor Law derives its legal foundation from the“social state principle”enshrined in Article 2 of the Constitution, and the philosophy of protecting the employee is adopted. In this context, special rules have been established regarding the termination of the employment contract, and the dismissal of an employee by the employer without showing a valid or justifiable reason is prohibited by Law No. 4857 and the ILO Convention No. 158. The study first provides general explanations on dismissal and types of termination, followed by an examination of common employee behaviors encountered in practice. It then analyzes under which circumstances these behaviors could constitute either a just cause or a valid reason for termination, supported by selected case law. Finally, the consequences of termination are addressed in the concluding section.