Gemi güç ve tahrik sistemlerinde alternatif yakıtlı bir hibrit sistemin modellenmesi ve homer ile analizi
Modelling of an alternative fuel hybrid system in ship power and propulsion systems and analysis with homer
- Tez No: 931320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Uluslararası denizcilik örgütü (IMO), 2053 yılına kadar karbon salınımını sıfırlamak, bunu teminen de fosil enerji maddelerinin kullanımını giderek azaltarak 2053'e kadar sonlandırılmasını hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşılması için ise gemilerin tahrik ve güç sistemlerinde konvansiyonel sistemlerden hibrit sistemlere geçilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Bu çalışmada konvansiyonel tahrik ve güç sistemine sahip bir geminin bir yılda ortalama tükettiği yakıt miktarına bağlı olarak çıkardığı sera gazlarının emisyon değerleri ile ilgili sonuçlar paylaşılmıştır. Daha sonra hibrit sistem modellenerek HOMER ile teknoekonomik analizi yapılmıştır. Ayrıca konvansiyonel sistemde kullanılan fosil yakıt yerine hibrit sistemde daha çevreci bir yakıt kullanılmış ve alternatif bir yakıtın çevresel etkileri paylaşılmıştır. Sonuç olarak tasarlanan sistemle emisyon oranlarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları, yakıt hücresi ve batarya kombinasyonlarının enerji verimliliği ve performans açısından önemli avantajlar sağladığını göstermektedir. Ayrıca, bu sistemlerin çevresel sürdürülebilirlik ve enerji tüketiminde optimizasyon potansiyeli sunmaktadır. Tezin sonuçları, gelecekteki elektrikli taşıt tasarımlarında yakıt hücresi ve batarya hibrit enerji sistemlerinin etkin kullanımına yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The International Maritime Organization (IMO) aims to eliminate carbon emissions by 2053 and to achieve this by gradually reducing the use of fossil energy materials and ending it by 2053. It is concluded that in order to achieve these goals, it is necessary to switch from conventional systems to hybrid systems in the propulsion and power systems of ships. In this study, the results regarding the emission values of greenhouse gases emitted by a ship with a conventional propulsion and power system depending on the average fuel consumed in a year are shared. Then, the hybrid system is modeled and its technoeconomic analysis is performed with HOMER. In addition, a more environmentally friendly fuel is used in the hybrid system instead of the fossil fuel used in the conventional system and the environmental effects of an alternative fuel are shared. As a result, it is observed that the emission rates are significantly reduced with the designed system. The findings of the research show that fuel cell and battery combinations provide significant advantages in terms of energy efficiency and performance. In addition, these systems offer the potential for optimization in environmental sustainability and energy consumption. The results of the thesis provide important information regarding the effective use of fuel cell and battery hybrid energy systems in future electric vehicle designs.