Türk kamu diplomasisinde eğitim diplomasisi: Somali örneği
Educational diplomacy in Turkish public diplomacy: The case of Somalia
  1. Tez No: 931319
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Literatüre girmeden önce de Türkiye dışında Osmanlı Devleti'nde dahi uygulamalarına sıkça rastladığımız kamu diplomasisi faaliyetleri uluslararası sistemde etkisini esas olarak Soğuk Savaş sonrası dönemde göstermiştir. Küresel güçlerin çok yönlü dış politikalarında askeri gücü barındıran sert güçten ziyade kitleleri sürükleyici güce sahip olmak için kullandıkları aktörler yumuşak güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu diplomasisi faaliyetlerinde kullanılan yumuşak güç aktörleri ile sağlıktan ekonomiye, kültür-sanattan eğitime kadar birçok alanda yapılan faaliyetler diğer ülkelerin halklarına tanıtılmakta, kitleleri ikna ederek dış politika çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Soğuk Savaş sonrası çok yönlü bir dış politika belirleyen Türkiye'nin bölgesel güç olma iddiasında Osmanlı Devleti'nden kalan kültürel ve tarihi bağlarının bulunduğu Afrika Kıtası önemli bir konumdadır. Bu bağlamda 1998 yılında hayata geçirilen Afrika Açılım Eylem Planı ile Türkiye Afrika Kıtası İlişkileri tekrar başlamış olup ortaklık politikası ile devam etmektedir. Afrika Kıtası'na yönelik kamu diplomasisi faaliyetleri gerçekleştiren Türkiye'nin kıtadaki konumu gün geçtikçe kuvvetlenmektedir. Sağlık, insani yardım ve ekonomik yardımların yanı sıra eğitim alanında kıtada yapılan yatırımlar ilişkilerin uzun vadede olumlu seyretmesi için büyük önem arz etmektedir. Özellikle eğitim diplomasisi kanalını kullanan Türkiye, her yıl binlerce Afrikalı öğrenciye farklı derecelerde eğitimler vermektedir. Eğitim hayatları sonrası ülkelerine dönen Somali öğrencilerin ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkilere olumlu katkı sağlayacakları hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Before entering the literature, public diplomacy activities, which we frequently encounter in the Ottoman Empire, which we consider as Turkey's heritage, have shown their impact in the international system, especially in the post-Cold War period. In the multifaceted foreign policies of global powers, rather than hard power, which includes military power, the actors they use to have the power to attract the masses appear as soft power. Soft power actors used in public diplomacy activities and activities carried out in many fields from health to economy, culture and arts to education are introduced to the people of other countries, and emphasis is placed on foreign policy studies by convincing the masses. The African continent, where Turkey has cultural and historical ties dating back to the Ottoman Empire, is in an important position in Turkey's claim to become a regional power, having determined a multifaceted foreign policy after the Cold War. In this context, Türkiye-Africa continent relations have resumed with the African Opening Action Plan implemented in 1998 and continue with the partnership policy. Carrying out public diplomacy activities for the African Continent, Turkey's position on the continent is strengthening day by day. In addition to health, humanitarian aid and economic aid, investments made on the continent in the field of education are of great importance for the positive course of relations in the long term. Türkiye, especially using the educational diplomacy channel, provides education at different degrees to thousands of African students every year. It is aimed that African students returning to their countries after their education will make a positive contribution to the relations between their countries and Turkey.