Romantik ilişkilerdeki aşk bağımlılığı ve yetişkinlerin bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between love addiction in romantic relationships and adult attachment styles
- Tez No: 931322
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÇOLAKKADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Romantik ilişkilerde aşk bağımlılığı ve bağlanma stilleri psikolojik ve sosyal açıdan önemli konulardır. Aşk bağımlılığı, yetişkinlerin romantik ilişkilere aşırı duygusal yatırım yaparak bu ilişkileri hayatlarının merkezine koyması, kişisel ihtiyaçlarını geri plana atması ve bu süreçte sağlıksız ilişki dinamiklerine kapılması durumudur. Bağlanma stilleri ise, çocuklukta gelişen ve yetişkinlikteki romantik ilişkileri şekillendiren duygusal bağlanma kalıplarını ifade eder. Bu araştırmada bağlanma stillerinin, romantik ilişkilerdeki aşk bağımlılığını yordayıp yordamadığı ve yorduyorsa ne derecede yordadığını belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmaya Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde eğitim gören ve en az 6 aylık romantik ilişkiye sahip 671 kişi(209 erkek, 462 kadın) katılmıştır. Araştırmada katılımcıların romantik ilişkilerindeki bağlanma düzeylerini belirlemek amacıyla Atlam, Göven ve Yüncü (2023) tarafından geliştirilen 'Romantik İlişkilerde Bağımlılık Ölçeği', bağlanma stillerini belirlemek için, Erzen (2016) tarafından geliştirilen 'Üç boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği' ve katılımcıların demografik bilgilerini almak amacıyla 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Bu araştırma ilişkisel araştırma modeline göre düzenlenmiş betimsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın yordanan değişkeni Aşk Bağımlılığı iken yordayıcı değişkenleri Güvenli Bağlanma, Kaçıngan Bağlanma ve Kaygılı/Kararsız Bağlanmadır. Yordayıcı değişkenlerin Aşk Bağımlılığını ne derecede yordadığını belirlemek için Standart Çoklu Regresyon Analizi, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Aşk bağımlılığında; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ilişki süresi ve ilişki biçimi gibi sosyodemografik özelliklere göre farklılaşmanın olup olmadığını tespit etmek için bağımsız örneklemler t- testi ve Tek Yönlü ANOVA tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi SPSS 27.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; Aşk Bağımlılığını Güvenli Bağlanmanın negatif yönde anlamlı, Kaçıngan Bağlanma ve Kaygılı/Kararsız Bağlanmanın ise pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Sosyodemografik özelliklere göre yapılan analizler sonucunda ise aşk bağımlılığı ile cinsiyet ve eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulgulanırken, yaş, ilişki biçimi ve ilişki süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılarak değerlendirilmiş ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Love addiction and attachment styles in romantic relationships are psychologically and socially important issues. Love addiction is the situation where adults make excessive emotional investments in romantic relationships, placing these relationships at the center of their lives, putting their personal needs to the background, and getting caught up in unhealthy relationship dynamics in the process. Attachment styles refer to emotional bonding patterns that develop in childhood and shape romantic relationships in adulthood. The aim of this study is to determine whether attachment styles predict love addiction in romantic relationships and, if so, to what extent. A total of 671 individuals (209 males, 462 females) studying at Osmaniye Korkut Ata University and having been in a romantic relationship for at least 6 months participated in the study. In the study, 'Addiction in Romantic Relationships Scale' developed by Atlam, Göven and Yüncü (2023) was used to determine the attachment levels of the participants in their romantic relationships, the 'Three Dimensional Attachment Style Scale' developed by Erzen (2016) was used to determine attachment styles, and the Personal Information Form was used to obtain demographic information about the participants. This research is a descriptive study designed according to the relational research model. The predicted variable of the research is Love Addiction, while the predictor variables are Secure Attachment, Avoidant Attachment and Anxious/Ambivalent Attachment. Standard Multiple Regression Analysis was used to determine to what extent the predictor variables predict Love Addiction, and the Pearson Correlation Coefficient was used to examine the relationships between the variables. In order to determine whether there is a difference in love addiction according to sociodemographic characteristics such as age, gender, education level, relationship duration and relationship type, independent samples t-test and One-Way ANOVA technique were used. Data analysis in the research was done using SPSS 27.0 package program. As a result of this study, it was determined that Love Addiction was negatively significantly predicted by Secure Attachment, while Avoidant Attachment and Anxious/Ambivalent Attachment were positively significantly predicted. As a result of the analyses made according to sociodemographic characteristics, it was found that there was a significant difference between love addiction and gender and education status, while there was no significant difference between the variables of age, relationship type and relationship duration. The findings were discussed and evaluated in the light of the relevant literature, and suggestions for future research were presented.