Postpartum depression and associated factors in North West Syria
Kuzey batı Suriye'de doğum sonrası depresyon ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 931339
  2. Yazar: ABDULLAH CHARAFEDDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET ORHUN, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ENES GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Arka Plan: Bu makale doğum sonrası depresyona (PPD) odaklanmaktadır: özellikle savaştan etkilenen ülkelerde olmak üzere dünya genelindeki kadınları etkileyen majör depresyon bozukluğu. Kuzeybatı Suriye gibi çatışma, yerinden edilme ve sosyoekonomik stresin olduğu yerlerde, PPD hala nispeten bilinmemektedir ve yeterince incelenmemiştir. Amaçlar:Ana amaçlar PPD yaygınlığını ölçmek ve istenmeyen gebelikler, sosyoekonomik durum ve yerinden edilme gibi katkıda bulunan faktörleri belirlemektir. Yöntemler: İdlib şehri ve Atmeh yerinden edilme kamplarında kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. PPD taraması Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılarak yapılırken sosyo-demografik veriler 397 doğum sonrası kadından elde edilmiştir. Ayrıca, iki değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri kullanılarak PPD için olasılık oranını belirlemek için tehlike analizi yapılmıştır. Sonuçlar:Toplam 397 katılımcı ankete katılmış, %79,8'i Atmeh'te ikamet etmiş ve %91,7'si IDP olarak tanımlanmıştır. Bulgular, PPD'nin %59,7 oranında yüksek bir yaygınlığını ortaya koydu ve PPD ile çeşitli demografik ve sosyoekonomik faktörler arasında önemli ilişkiler belirlendi. Özellikle, 26-35 yaş aralığındaki kadınlar en yüksek PPD yaygınlığını sergiledi (%67,4; p = 0,004) ve ekonomik sıkıntı yaşayanlar (%66,2; p < 0,001) daha büyük risk altındaydı. Ek olarak, istenmeyen gebelikler PPD ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi ve etkilenen kadınların %70,8'i depresyon bildirmişti (p = 0,001). Gebelik sırasında sosyal destek eksikliği, 8,924'lük bir olasılık oranıyla (p < 0,001) en önemli öngörücüydü ve bu, PPD olasılığında neredeyse dokuz kat artış olduğunu gösteriyordu. Bu sonuçlar, sosyal desteğin, ekonomik istikrarın ve üreme planlamasının anne ruh sağlığını etkilemedeki kritik rolünü vurgulayarak, bu savunmasız nüfusu desteklemek için hedefli müdahalelere olan ihtiyacın altını çiziyor. Sonuçlar: Çalışma, Kuzey-Batı Suriye'de, özellikle de ülke içinde yerinden edilmiş kadınlar arasında doğum sonrası depresyonu ele almak için hedefli müdahalelere acil ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Sosyal desteği artırmak, ekonomik zorlukları ele almak ve ruh sağlığı kaynakları sağlamak, bu savunmasız nüfusta anne refahını iyileştirmek için elzemdir.
Özet (Çeviri)
Background: This paper focuses on postpartum depression (PPD): major depression disorder that impacts women across the world, especially war affected nations. Where there is conflict, displacement, and socio-economic stress, such as in North-West Syria, PPD is still relatively unknown and studied insufficiently. Objectives: The main objectives are to measure PPD prevalence and identify contributing factors, including unintended pregnancies, socio-economic status, and displacement. Methods: A cross sectional study was conducted in Idlib city and Atmeh displacement camps. Screening for PPD was done using the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) while socio-demographic data was obtained from 397 postpartum women. Hazard analysis was also conducted to determine the odds ratio for PPD using bivariate and multivariate logistic regression analyses. Results: A total of 397 participants were surveyed, with 79.8% residing in Atmeh and 91.7% identified as IDPs. The findings revealed a high prevalence of PPD at 59.7%, with significant associations identified between PPD and various demographic and socioeconomic factors. Notably, women aged 26–35 exhibited the highest prevalence of PPD (67.4%; p = 0.004), and those experiencing economic hardship (66.2%; p < 0.001) were at greater risk. Additionally, unintended pregnancies were strongly correlated with PPD, with 70.8% of affected women reporting depression (p = 0.001). A lack of social support during pregnancy was the most significant predictor, with an odds ratio of 8.924 (p < 0.001), indicating a nearly nine fold increase in the likelihood of PPD. These results highlight the critical role of social support, economic stability, and reproductive planning in influencing maternal mental health, underscoring the need for targeted interventions to support this vulnerable population. Conclusions The study underscores the urgent need for targeted interventions to address postpartum depression in North-West Syria, particularly among internally displaced women. Enhancing social support, addressing economic hardships, and providing mental health resources are essential for improving maternal well-being in this vulnerable population.