Kentiçi raylı sistemlerde hat bakımı: T1 kabataş bağcılar tramvay hattı örneği
Maintenance in rail systems: T1 kabatas bagcilar tram line example
  1. Tez No: 931340
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyada nüfusuyla birlikte doğru orantılı olarak artan araç sahipliliği durumu başta trafik ve çevresel etkiler olmak üzere birçok olumsuzluğu da peşinde getirmektedir. Bu olumsuzluklar insanları dakik, konforlu, güvenli ve uygun ulaştırma türlerini kullanmaya teşvik etmektedir. Bu ulaştırma türlerinin arasında en çok tercih edilen çevreci ulaştırma türü de raylı sistemler oluşturmaktadır. İstanbul başta olmak üzere ülkemizde raylı sistemlere yatırım artmakta ve yeni hatlar yolcu kullanımına açılmaktadır. Artan ve yaygınlaşan raylı sistemlerde işletme altındaki hatların devamlılığının sağlanması ve yeni talepleri karşılayabiliyor olması önem kazanmıştır. Bu kapsamda günlük 350 binden fazla yolcunun kullandığı T1 Kabataş Bağcılar Tramvay Hattı'nda konforlu ve güvenli işletmenin devamlılığı için bakım ve rehabilitasyon çalışmaları da durmaksızın devam etmektedir. Bu çalışmada güvenli, konforlu ve ekonomik işletmenin devamlılığı için gerçekleşen bakım ve revizyon çalışmalarına ek olarak ray hattında meydana gelen yanal aşınmaları en aza indirmek için gerçekleştirilen yağlama ve bu uygulamanın sonuçlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The trend of car ownership, which increases in direct proportion to the population in the world, results in many negative effects, such as traffic congestion and environmental pollution. These effects encourage people to use reliable, comfortable, safe and convenient transportation types. Among these transportation types, rail systems is the most preferred one being an environmentally friendly transportation type. Investment in rail systems is increasing in Türkiye, especially in Istanbul, and new lines are being opened to passenger use. In increasing and widespread rail systems, it has become important to ensure the continuity of the existing lines in operation and to be able to meet new demands. In this context, maintenance and rehabilitation works are performed without interruption for the continuity of comfortable and safe operation on the T1 Kabataş Bağcılar Tram Line, which is used by more than 350 thousand passengers daily. In this study, in addition to the maintenance and revision works carried out for the continuity of safe, comfortable and economical operation, the lubrication carried out to minimize lateral wear on the rail and the results of this application are included.